«فشار» کاخ سفید بر مقام‌های اطلاعاتی برای تائید عدم پایبندی ایران به برجام

«فشار» کاخ سفید بر مقام‌های اطلاعاتی برای تائید عدم پایبندی ایران به برجام
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مقامات اطلاعاتی آمریکا از سوی کاخ سفید برای ارائه شواهدی دال بر نقض توافق برجام از طرف ایران تحت فشار قرار دارند.

به گزارش روزنامه گاردین گروهی از تحلیلگران و مقامات پیشین ایالات متحده از اعمال فشار بر کارشناسان اطلاعاتی این کشور سخن گفته اند. با این حال بنا به همین گزارش این کارشناسان تاکنون در برابر فشارها برای ارائه شواهدی در مورد نقض توافق هسته ای ایران مقاومت کرده اند.

اعمال فشارهای اخیر بر مقامات اطلاعاتی یادآور استفاده از شواهدی است که در سال ۲۰۰۳ میلادی مبنای آغاز جنگ عراق و حمله نظامی آمریکا به این کشور قرار گرفت.

ند پرایس، کارشناس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با اشاره فشارها بر مقامات اطلاعاتی و سابقه استفاده از شواهد اطلاعاتی برای توجیه جنگ عراق به گاردین گفت: «بنا به آنچه از اعضای جامعه اطلاعاتی شنیده ام، آنها احساس می کنند تحت فشار قرار دارند. […] به من گفته اند که احساس انزجار می‌کنند، احساس اینکه این ماجرا تکراری است، احساس اینکه این فیلمی است که قبلا آن را تماشا کرده ایم.»


رئیس جمهوری آمریکا هر ۹۰ روز باید کنگره این کشور را از پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق برجام آگاه سازد. پیش از این گزارشهایی منتشر شده بود که دونالد ترامپ در ماه ژوئیه «با اکراه» پایبندی ایران را مورد تائید قرار داده است و در این مورد با رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده اختلاف نظر دارد. امری که اوایل ماه اوت از سوی رکس تیلرسون مورد تائید قرار گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیلرسون: با ترامپ درباره برجام اختلاف نظر داریم

ترامپ: با تهدیدات جدید رژیم های سرکش مانند ایران روبرو هستیم

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد