آگهی

ابراهیم یزدی درگذشت

ابراهیم یزدی درگذشت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران و وزیر امور خارجه دولت موقت در سن ۸۶ سالگی درگذشت. وی برای درمان سرطان لوزالمعده در شهر ازمیر ترکیه به سر می‌برد.

آگهی

آقای یزدی از مشاوران نزدیک آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در جریان انقلاب بود و پس از کناره‌گیری کریم سنجابی از وزارت خارجه، دومین وزیر امور خارجه ایران پس از انقلاب شد. وی پس از گروگان‌گیری سفارت آمریکا در تهران از سمت خود کناره گیری کرد.

آقای یزدی پس از انقلاب بارها به اتهام‌های امنیتی دستگیر و روانه زندان شد. وی آخرین بار در سال ۱۳۹۰ پس از ارسال نامه به راشد غنوشی، رهبر حزب النهضه تونس به اتهام‌های اجماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی به تحمل ۸ سال زندان محکوم شد اما به دلیل شرایط جسمانی به قید وثیقه آزاد شد.

او در این نامه از راشد غنوشی خواسته بود از «سرنوشت انقلاب ایران» درس بگیرد و خطاب به او گفته بود: «ما مسلمانان، مستبدین را سرنگون می‌کنیم و به زودی ناظر جایگزین‌های جدیدی می‌شویم. این همان چیزی است که برای ما اتفاق افتاده است. ما شاه را سرنگون کردیم، اما فراموش کردیم که به درمان منش و شخصیت “شاه درون” خویشتن خود بپردازیم. بنابراین حلقه منحوسه بسته می ماند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است

۵۰۰ روز بازداشت در ایران؛ خانواده زندانی فرانسوی: هیچ اطلاعی از روند رسیدگی به پرونده نداریم