ابراز نگرانی سازمان ملل و عفو بین‌الملل از تهدید جان غیرنظامیان در رقه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ابراز نگرانی سازمان ملل و عفو بین‌الملل از تهدید جان غیرنظامیان در رقه

سازمان ملل متحد خواستار توقف درگیری‌ها بین نیروهای دموکراتیک سوریه و گروه داعش در رقه شد تا امکان خروج غیرنظامیان از این شهر فراهم شود.

تخمین زده می شود حدود ۲۰ هزار غیرنظامی در میانه درگیری‌ها در رقه گرفتار شده اند. سازمان ملل همچنین بدلیل شمار بالای تلفات انسانی در میان غیرنظامیان خواستار دقت و کنترل ائتلاف تحت رهبری آمریکا در حملات هوایی شد. گروه دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید طی ده روز گذشته ۱۶۷ غیرنظامی در حملات هوایی ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده در رقه کشته شده اند.


سازمان عفو بین الملل نیز روز پنجشنبه از شرایط غیرنظامیانی که در رقه در میدان نبرد بین نیروهای دموکراتیک سوریه و گروه داعش گرفتار شده اند، ابراز نگرانی کرد. به گفته این سازمان ده‌ها هزار غیر نظامی در مخمصه‌ای «مرگبار» گرفتار شده اند. عفو بین الملل همچنین از ائتلاف تحت رهبری آمریکا به دلیل شیوه تحقیق خود در مورد آمار غیرنظامیان کشته شده در حملات این ائتلاف انتقاد کرده است.


در همین حال بنا به اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه نیروهای دولتی این کشور روز پنجشنبه موفق به محاصره کامل جنگجویان گروه داعش در منطقه ای بیابانی در مرکز این کشور شدند.

ارتش سوریه از حدود سه ماه پیش عملیات خود برای بیرون راندن گروه داعش از منطقه بیابانی بادیه را با حمایت جنگنده های روس آغاز کرده است.

گروه داعش از سال ۲۰۱۴ میلادی کنترل این منطقه را که بین استان‌های مرکزی حمص و حما و استان شرقی دیرالزور واقع شده است، در دست دارد.