تشدید تدابیر امنیتی در سراسر اسپانیا در پی حملات مرگبار کاتالونیا

تشدید تدابیر امنیتی در سراسر اسپانیا در پی حملات مرگبار کاتالونیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در پی دو حمله اخیر در منطقه کاتالونیا واقع در شمال شرقی اسپانیا که ۱۵ کشته برجای گذاشت تدابیر امنیتی در سراسر کشور افزایش یافت.

نیروهای امنیتی و پلیس در مکان‌های مختلف از جمله ایستگاه‌های ارتباطی و مسیرهای گردشگری بویژه در بارسلون مستقر شده‌اند. علاوه بر این، تدابیر امنیتی و حضور نیروهای پلیس در شهرهای بزرگ اسپانیا نظیر مادرید، والنسیا، بیلبائو و سویل سنگین گزارش شده است.

از جمله این تدابیر امنیتی می‌توان به استفاده از پست‌های بازرسی و موانع غیرثابت اشاره کرد که جدا از جنبه‌های امنیتی، آنطور که جواکین فورن، مسئول امور داخلی کاتالونیا گفته است، راحتی شهروندان و گردشگران را هم نظر دارد.

همزمان، یک عضو گروه تروریستی داعش که مسئولیت انجام حملات اخیر را بر عهده گرفته است، در یک کلیپ ویدیویی اظهار می دارد: «سرزمین اندلس به قلمروی خلافت بازخواهد گشت.»

در پی حملات نوامبر ۲۰۱۵ پاریس، تدابیر امنیتی در اروپا تشدید شد. ظاهرا این تدابیر استفاده از برخی شیوه‌های هراس‌افکنی نظیر سلاح گرم را با محدودیت‌هایی روبرو کرده است.

حمله مرگباری که در بارسلون روی داد کمابیش مشابه حمله ژوییه ۲۰۱۶ نیس، دسامبر ۲۰۱۶ برلین و آوریل ۲۰۱۷ استکهلم بود. به نظر می‌رسد راندن خودروهای سنگین به سوی جمعیت، شیوه‌ تازه‌ای است که گروه‌های تروریستی برای رسیدن به مقاصد خود به آن روی آورده‌اند.

بدنبال این تغییر راهبردی در میان گروه‌های افراطی، نهادهای امنیتی هم در تدابیر مرتبط تجدید نظر کرده‌اند. این موضوع فراسوی مرزهای اسپانیا را هم تحت تاثیر قرار داده است. پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر احتمال حمله گروه‌های تندرو به کلیسای ساگرادا فامیلیا در بارسلون، پلیس آلمان موانع بتونی در برابر کلیسای جامع کلن مستقر کرد.

تفاوت حمله بارسلون، استفاده از خودروی نیمه سبک (ون) بوده است. با توجه به حساسیت بالا نسبت به حضور خودروهای سنگین در نقاط شلوغ شهر، احتمالا گروه‌های تروریستی در تحرکات بعدی خود به خودروهای سبکتر روی خواهند آورد.

از سوی دیگر کشف نزدیک به ۱۲۰ سیلندر گاز در جریان بازداشت مظنونان مرتبط با حملات کاتالونیا، گمانه‌زنی‌ها درباره کاربرد ترکیبی خودروهای نیمه سبک و سیلندرهای گاز در حملات احتمالی آینده گروه‌های تندرو را تقویت می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ستاره سابق تیم ملی برزیل به اتهام تجاوز جنسی به ۴ سال و نیم حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد

ویدئو؛ صدها نفر به مناسبت ششمین سالگرد همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در بارسلون تظاهرات کردند

هزاران تن از ساکنان کاتالونیا با راهپیمایی در بارسلون بار دیگر خواستار استقلال شدند