پاکستان در واکنش به ترامپ: آمریکا شکستش در افغانستان را گردن ما نیاندازد

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
پاکستان در واکنش به ترامپ: آمریکا شکستش در افغانستان را گردن ما نیاندازد

فشار به پاکستان برای همکاری بیشتر در مبارزه با تروریسم بویژه در افغانستان، با استناد به سخنان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قسمتی از استراتژی جدید منطقه‌ای ایالات متحده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنرانی خود به نقش پاکستان در تامین یک پناهگاه امن به شبکه حقانی اشاره کرد. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز از دولت پاکستان خواسته است تا در مبارزه با طالبان جدیت نشان دهد و تهدید کرده است که در غیر این صورت اسلام آباد ممکن است حمایت واشنگتن را از دست دهد.

مواضع اخیر واشنگتن بلافاصله با واکنش پاکستان روبرو شد. وزارت خارجه پاکستان با انتشار بیانیه‌ای سخنان و انتقادات دونالد ترامپ را مایوس کننده توصیف کرد. در این بیانیه ضمن تاکید بر این موضوع که پاکستان همواره یکی از قربانیان بزرگ تروریسم بوده، تصریح شده است که «پاکستان همواره خواهان همکاری با جامعه بین الملل برای مبارزه و از بین بردن تهدید تروریسم بوده است.» پاکستان تصریح کرده نباید مسئولیت شکست ارتش آمریکا در جنگ افغانستان متوجه این کشور باشد.

همزمان، خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پاکستان بر اراده کشورش برای برقراری ثبات و صلح در افغانستان تاکید کرد. آقای آصف می گوید از زمان آغاز حضور کشورش در جنگ علیه تروریسم یعنی پس از حملات یازدهم سپتامبر، بیش از ۷۰ هزار نفر قربانی تروریسم بوده اند، از این تعداد حدود ۱۷ هزار نفر تابعیت پاکستانی داشته اند.

از سوی دیگر ایالات متحده تلویحا تمایل خود برای گسترش روابط با هند رقیب پاکستان را مطرح کرده و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا از کمک‌های هند در بهبود امور افغانستان تمجید کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا هم از احتمال قطع کمکهای مالی واشنگتن به اسلام آباد سخن به میان آورده است. پاکستان عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو نیست اما سالانه صدها میلیون دلار کمک مالی از ایالات متحده دریافت می کند.

دونالد ترامپ روز سه شنبه از طرح کشورش برای حضوری ۱۶ ساله در افغانستان پرده برداشت. رئیس جمهوری ایالات متحده تصریح کرد خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاک افغانستان خلائی ایجاد خواهد کرد که از آن نیروهای القاعده و داعش بهره خواهند برد.

در عین حال، تصمیم واشنگتن برای تقویت حضورش در افغانستان با استقبال کابل همراه شد اما گروه طالبان در واکنش، بر تداوم عملیات هایش و ادامه «جهاد» تاکید و اعلام کرد که تا زمانی که یک سرباز آمریکایی در افغانستان باقی است به جنگ ادامه خواهد داد.

شمار نیروهای ارتش آمریکا در خاک افغانستان در حال حاضر به رقم ۸ هزار و ۴۰۰ نفر می رسد و دونالد ترامپ برای اعزام ۳ هزار و ۹۰۰ نفر نیروی تکمیلی دیگر به این کشور چراغ سبز نشان داده است.