Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اردوغان: همکاری نظامی مشترک ایران و ترکیه علیه شورشیان کرد در دستور کار است

اردوغان: همکاری نظامی مشترک ایران و ترکیه علیه شورشیان کرد در دستور کار است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از همکاری احتمالی کشورش با ایران برای اقدام مشترک نظامی دو کشور علیه «شورشیان کرد» مستقر در عراق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اردوغان گفت: «یک عملیات مشترک با ایران علیه این گروه‌های تروریستی [پ‌کا‌کا و پژاک] در دستور کار قرار دارد.»

این سخنان كمتر از یک هفته پس از سفر سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس کل ستاد نیروهای مسلح ایران به ترکیه بیان شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزنامه «تورکیه» گزارش کرد در جریان این سفر «ایران یک پیشنهاد غافلگیرکننده برای عملیات مشترک علیه شورشیان کرد در شهرهای سنجار و قندیل در شمال عراق، به ترکیه داده است.» آقای اردوغان روز دوشنبه و پیش از سفر به اردن در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره صحت این خبر، محتوای آن را تایید کرد و گفت: «فکر می‌کنیم اگر ما دو کشور همکاری کنیم، خیلی سریع‌تر نتیجه خواهیم گرفت.»

همزمان سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با تشریح جزئیات سفر خود به ترکیه، بار دیگر بر مخالفت تهران و آنکارا با برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق تاکید کرد. وی گفت: «اشتراک نظر بین دو کشور وجود دارد که جغرافیای سیاسی کشورهای منطقه از جمله عراق به هیچ وجه نباید تغییر کند و هرگونه مساله مورد اختلاف راجع به استقرار کردستان و حاکمیت مرکزی بغداد باید در چارچوب قانون اساسی عراق صورت گیرد.»

آقای باقری با هشدار نسبت به دگرگونی جغرافیای سیاسی در منطقه گفت: «تغییر جغرافیای منطقه با توجه به اختلافاتی که بین کردها و دولت مرکزی درباره کرکوک و سایر مناطق وجود دارد، می‌تواند موجب آغاز تنش‌ها و درگیری‌ها در داخل عراق باشد که این موضوع به‌هیچ‌وجه در داخل جغرافیای عراق محدود نخواهد شد و ناامنی به‌سرعت به کشورهای همجوار از جمله ایران و ترکیه سرایت می‌کند که قابل‌پذیرش نیست.»

از سال ۱۹۹۱ و از زمان ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز آسمان کردستان عراق و ناتوانی نیروهای دولت صدام برای ورود به این منطقه، گروه‌ها و احزاب مخالف کرد ایرانی و همچنین حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌کا‌کا) پایگاه‌های خود را در کردستان عراق گسترش دادند. با وجود چندین مورد مداخله نظامی ایران و ترکیه در خاک عراق برای سرکوب این گروه‌ها، حضور احزاب و سازمان‌های سیاسی-نظامی کرد ایرانی و ترک در قلمروی اقلیم کردستان تاکنون ادامه یافته است.

روابط میان احزاب اپوزیسیون کرد ایران با جمهوری اسلامی در دهه‌های گذشته پرفراز و نشیب بوده است. پس از پایان جنگ ایران و عراق برخوردهای نظامی میان احزاب سنتی‌تر کردستان ایران (دموکرات و کومله) با نیروهای دولت مرکزی کاهش یافت. در سال ۲۰۰۳ پژاک (حزب حیات آزاد کردستان) که شاخه پ‌کاکا در ایران به شمار می‌رود، مشی مسلحانه علیه دولت در پیش گرفت. درگیری میان نیروهای نظامی و امنیتی ایران و این گروه در سال‌های گذشته ده‌ها قربانی برجای گذاشته است. از سال گذشته، حزب دموکرات کردستان ایران (شاخه مصطفی هجری) با تغییر خط مشی، پیشمرگه‌های مسلح خود را به خاک ایران اعزام کرده است. نیروهای سپاه پاسداران و پیشمرگه‌های این حزب در چند نوبت با یکدیگر درگیر شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد

اردوغان: توقف تجارت با اسرائیل با هدف اعمال فشار برای برقراری آتش‌بس در غزه انجام شد

شهردار استانبول و رقیب اردوغان حماس را «گروه تروریستی» خواند