فرار هزاران غیرنظامی از تلعفر

فرار هزاران غیرنظامی از تلعفر
نگارش از Euronews

در پی شروع عملیات نظامیان عراقی با هدف بازپسگیری تلعفر، آخرین سنگر داعش هزاران تن از ساکنان این شهر خانه و زندگی خود را ترک می‌کنند.

تاکنون بیش از ۳۰۰۰ نفر از این شهر فرار کرده‌اند و هزاران نفر نیز خود را آماده می‌کنند تا از این شهر خارج شوند. به گفته هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور بشردوستانه در عراق هنوز مشخص نیست چه تعداد غیرنظامی در میان تبادل آتش نیروهای درگیر گرفتارند. اوضاع انسانی در این شهر بغرنج گزارش شده و ساکنان آن با کمبود آب و غذا دست و پنجه نرم می‌کنند.

این مقام مسئول ضمن ابراز نگرانی از خطری که غیرنظامیان را در این شهر تهدید می‌کند گفت: «در خلال درگیری‌ها نباید چیزی مهمتر از حفظ از جان غیرنظامیان باشد. طرف‌های درگیر باید به هر قیمتی جلوی تلفات غیرنظامیان را بگیرند و به ساکنان شهر اطمینان داده شود که در چارچوب مقررات بین‌المللی از کمک‌های بشردوستانه برخوردار خواهند شد.»

گفته می‌شود دولت عراق با فراهم کردن خدمات حمل‌و‌نقل، مدیریت عملیات بشردوستانه را در اختیار دارد و پس از آنکه آوارگان به اردوگاه‌های تعیین شده می‌رسند امدادرسانی به آنها آغاز می‌شود.

تا ۲۰ اوت کمتر از نیمی از کمک‌های مالی درخواست شده در سال ۲۰۱۷،‌ تحت عنوان برنامه حمایت بشردوستانه از آسیب‌دیدگان جنگ عراق دریافت شده است. در همین ارتباط هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور بشردوستانه در عراق ضمن هشداری اعلام کرد که چنانچه کمک‌های مالی بیشتری به این نهاد ارائه نشود امکان کمک‌های بشردوستانه وجود نخواهد داشت.

مطالب مرتبط