Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اردوغان خطاب به ترک‌های آلمان: به احزاب ترکیه‌‌ستیز رای ندهید

اردوغان خطاب به ترک‌های آلمان: به احزاب ترکیه‌‌ستیز رای ندهید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رجب طیب اردوغان بار دیگر از ترک‌های آلمان خواست هرگز به احزاب ترکیه‌ ستیز در انتخابات آن کشور رای ندهند. رئیس جمهوری ترکیه از هموطنان خود در آلمان خواست تا از احزابی حمایت کنند که دوست ترکیه هستند. اهمیت سخنان اردوغان از آن جهت است که ترکها بزرگترین جمعیت مهاجران در آلمان را تشکیل می دهند و بخش عمده ای از آنها در سالهای اخیر از سیاستهای رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه حمایت کرده اند.

اردوغان در نشست «شورای عالی مشاوران استانی» با انتقاد از ساختار سیاسی آلمان گفت: «بار دیگر می‌گوییم هرگز به احزاب ترکیه‌ ستیز رای ندهید، بلکه از دوستان ترکیه‌ حمایت کنید. به کوچکی و بزرگی احزاب نیز توجه نکنید؛ به آنها رای دهید و بزرگشان کنید. به نظر من باید این متکبران و ترکیه‌ ستیزان چنین پاسخی را پای صندوقها بگیرند.»

اردوغان در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت:‌«می‌گویند در مبارزه دموکراتیک ما دخالت می‌کنند. چه ربطی دارد، ما مثل شما رفتار نمی‌کنیم و کاری که شما با ما کردید را انجام نمی‌دهیم. فقط می‌خواهیم هموطنان ترک ما پای صندوق رای، به دشمنان ترکیه درس عبرت بدهند.»

رییس جمهوری ترکیه همچنین خطاب به زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان گفت: «حد خودت را بشناس. شما چه کسی هستید که درباره رییس حمهوری ترکیه صحبت می‌کنید؟» شنبه زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی در واکنش به حرف‌های اخیر اردوغان اعلام کرد، این اظهارات دخالت در امور داخلی آلمان است. اولین بار پنج شنبه اردوغان در یک سخنرانی از ترکهای مقیم آلمان خواسته بود به هیچ کدام از احزاب عمده آلمان از جمله دموکرات مسیحیها،‌ سوسیال دموکرات و یا سبزها رای ندهند چرا که این احزاب «دشمنان واقعی» مردم ترکیه هستند.

آنگلا مرکل از حزب دموکرات مسیحی، نزدیک به ۱۲ سال است که صدراعظم آلمان است و با توجه به محبوبیت فراوان این قدرتمندترین زن جهان سیاست، امکان انتخاب مجدد او وجود دارد. صدراعظم آلمان هم در اقدامی متقابل یکشنبه از دولت ترکیه انتقاد شدیدی کرد. او گفت درخواست آنکارا از اینترپل برای بازداشت نویسنده مخالف اردوغان روشی «سرکوبگر»‌ از سوی یک دولت غیردموکراتیک است. دوغان آخانلی نویسنده و منتقد ترک در اسپانیا بدلیل درخواست دولت ترکیه و حکم پلیس بین الملل بازداشت شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دومین جلسه رسیدگی به پرونده توطئه‌گران راست افراطی متهم به کودتا در آلمان برگزار شد

بارش‌های سیل‌آسا از ایران و افغانستان تا آلمان و فرانسه؛ نگاهی به تفاوت‌ها در «مدیریت بحران»

اهتزاز پرچم رنگین‌کمان در برلین در روز مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی