دادگاه هند درباره مبنای «جهاد عشقی» یک ازدواج تحقیق می‌کند

دادگاه هند درباره مبنای «جهاد عشقی» یک ازدواج تحقیق می‌کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادگاه عالی هند ازدواج یک زن سابقا هندو با مردی مسلمان در ایالت کرالا این کشور را لغو و او را وادار کرد به خانه والدینش بازگردد.

آکیلا آشوکان، این زن ۲۴ ساله که ترجیح می‌دهد هادیه نامیده شود دانشجوی پزشکی دانشگاه کویمباتور است و دسامبر گذشته در جریان ازدواج با شفین جهان ۲۷ ساله از آیین هندو به اسلام گروید.

در پی این تصمیم، پدر ناراضی هادیه با مراجعه به دادگاه و طرح شکایتی خواستار بازگشت دخترش به خانه‌ خود شد.

به گزارش گاردین، دادگاه ماه می طی حکمی ازدواج هادیه را باطل خواند و رای به بازگشت وی به خانه پدری‌اش را صادر کرد. دادگاه حکم مذکور را با این استدلال صادر کرده که هادیه به دلیل ضعف و آسیب‌پذیری می‌تواند مورد سوء‌استفاده قرار گیرد. در حکم دادگاه همچنین اینطور آمده که «ازدواج مهمترین تصمیم زندگی اوست و این تصمیم تنها با مسئولیت والدینش می‌تواند گرفته شود.»

از سوی دیگر دادگاه عالی هند از سازمان تحقیقات ملی، نهاد مسئول در تحقیقات تروریسم خواسته این موضوع را بررسی کند که آیا هادیه آزادانه به اسلام گرویده یا بر مبنای «جهاد عشقی» ازدواج کرده است. «جهاد عشقی» اصطلاحی است که توسط گروه‌های افراطی هندوها برای توصیف مردان مسلمانی به کار می‌رود که با هدف ترغیب زنان هندو به ازدواج وانمود می‌کنند که عاشق هستند.

به گفته سازمان تحقیقات ملی هند با توجه به ناپدید شدن نزدیک به ۲۰ نفر و پیوستن آنها به داعش در افغانستان و سوریه، گمانه‌زنی درباره «جهاد عشقی» این زن جوان تقویت شده است.

گفته می‌شود هادیه از ماه مه تاکنون در خانه والدینش، با هیچ کس دیگری ارتباط نداشته است. به گزارش رسانه‌های محلی او در خانه‌ای که زندگی می‌کند به تلفن یا اینترنت دسترسی ندارد و این انزوا وی را افسرده کرده است.

در مقابل، جهان همسر وی با انتقاد از حکم دادگاه عالی، آن را توهینی به استقلال زنان هند خواند و آن را مغایر با حق انتخاب زنان و تصمیم‌گیری درباره سرنوشت‌شان دانست.

ربکا مامن، حقوقدان ارشد که از رای دادگاه بهت‌زده است ازدواج را رابطه داوطلبانه زوجین خوانده و می‌گوید در این مورد هیچ نشانه‌ای حاکی از اجبار هادیه وجود ندارد. وریندا گرور، حقوقدان فعال حقوق زنان وضعیت کنونی هادیه را «تبعید خانگی غیرقانونی» توصیف کرده و می‌گوید در چنین مواردی جامعه باید در برابر نقض حق آزادی او واکنش نشان دهد.

در ویدئویی از هادیه در خانه پدری‌اش که توسط فعالان اجتماعی منتشر شده این زن جوان از مادرش می‌پرسد‌«این زندگی من است؟ و من باید به این وضع زندگی کنم؟»

http://www.ndtv.com/video/news/news/in-kerala-love-jihad-case-will-i-live-like-this-asks-woman-on-camera-465556

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایالتی در هند «چندهمسری» را برای مردان مسلمان ممنوع کرد؛ نگاهی گذرا به مقوله «تعدد زوجات» در دنیا

روسیه از انجام «عملیات ضد تروریستی» در داغستان خبر داد

تبعات حمله تروریستی به کنسرتی در مسکو: کارگران مهاجر در حال فرار از روسیه هستند