الجزیره:عربستان و امارات از القاعده در یمن حمایت مالی کردند

الجزیره:عربستان و امارات از القاعده در یمن حمایت مالی کردند
نگارش از Euronews

شبکه خبری الجزیره روز یکشنبه با انتشار گزارشی ادعا کرد عربستان سعودی و امارات در یمن به چند گروه افراطی از جمله القاعده کمک مالی مستقیم می کند. الجزیره ادعا می کند که این گزارش بر اساس یک سند افشا شده از گروه کارشناسان کمیته تحریم سازمان ملل متحد تنظیم شده است.

به گفته نویسنده این گزارش، شخصی به نام «ابوعباس» در شهر عدن به طور مستقیم از امارات کمک مالی دریافت می کرده و در مقابل، فعالیت حزب الاصلاح را محدود کرده است. این حزب با نام کامل «کنگره یمن برای اصلاح» از مهمترین گروه‌های سیاسی مخالف دخالت امارات و عربستان در یمن است.

به ادعای الجزیره «ابوعباس» که هویت کامل او مشخص نیست به القاعده کمک می کرده تا از لحاظ سیاسی و نظامی در بندر عدن در جنوب این کشور تقویت شود. همچنین وی فردی است که زمینه را برای تسلط نیروهای داعش در استان تعز فراهم کرده بود.

عملیات هوایی عربستان و متحدانش علیه یمن به نام «طوفان قاطعیت» در ماه مارس سال ۲۰۱۵ پیش آغاز شد و پس از ۴۵ روز با اعلام دستیابی به کلیه اهداف، پابان یافت. بلافاصله پس از آن، عملیات موسوم به احیای امید برای خلع ید حوثی‌ها از اعمال حاکمبت و بازگرداندن عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری این کشور به قدرت آغاز شد که تاکنون ادامه دارد.

آقای هادی در ژانویه سال ۲۰۱۵ پس از تصرف کاخ ریاست جمهوری در صنعا توسط حوثی‌ها در حصر خانگی قرار گرفت. وی سپس توانست از حصر فرار کند و به عدن بگریزد و این شهر را پایتخت خود اعلام کرد. رئیس جمهوری

مطالب مرتبط