گرامیداشت سالروز مرگ رودولف هس توسط هواداران آلمان نازی در برلین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گرامیداشت سالروز مرگ رودولف هس توسط هواداران آلمان نازی در برلین

صدها نفر از راست‌گرایان افراطی و نیونازیهای آلمان در سی‌امین سالروز مرگ رودلف هس در برلین پایتخت آلمان تجمع کردند. رودولف هس یکی از مردان موثر آلمان نازی و معاون ارشد آدولف هیتلر رهبر حکومت فاشیستی آلمان بود. نیونازیهای آلمان برای این تظاهرات از تمامی گروههای هوادار آلمان نازی در جهان برای شرکت در این تظاهرات دعوت بعمل آورده بودند.

رودولف هس یکی از جنایتکاران جنگی است که در دادگاه مشهور نورنبرگ به حبس ابد محکوم شد و به همین دلیل پلیس آلمان اجازه تبلیغات گسترده برای هس در جریان این تظاهرات را به حامیان او نداد. از هر ۵۰ هوادار حاضر در این تظاهرات تنها یک نفر می توانست بنری در حمایت از هس بدست گیرد. همچنین نیروهای پلیس برای برقراری آرامش نیونازیها را کاملا اسکورت کردند تا در طول مسیر با مخالفان درگیر نشوند.


در پایان جنگ دوم جهانی رودولف هس به همراه سه رهبر دیگر آلمان نازی از جمله گورینگ در دادگاه نورنبرگ محاکمه شد. او تا آخرین لحظه به خطاها و اشتباهاتش اعتراف نکرد و از رهبر آلمان نازی آدولف هیتلری که پیشتر خودکشی کرده بود به عنوان پیشوای خود دفاع کرد. هس در این دادگاه به حبس ابد محکوم شد. او در سالهای بعد بارها از سوی روانپزشکان معاینه شد اما هیچ گاه هیچ کدام از روانپزشکان نشانه های بیماری به جز فراموشی عصبی را در او تشخیص ندادند. هس در سال ۱۹۸۷ در حیات زندان خود را به دار آویخت. او در زمان مرگ ۹۳ سال داشت. حامیان نیونازی همواره از او به عنوان یک شهید یاد می کنند.