رئیس جمهور صربستان به نقاش ۱۰ ساله افغان پیشنهاد تابعیت داد

رئیس جمهور صربستان به نقاش ۱۰ ساله افغان پیشنهاد تابعیت داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

الکساندر ووچیچُ رپپیس جمهوری صربستان به فرهاد نوری، پسربچه ۱۰ ساله افغان پیشنهاد اعطای تابعیت داد. این در حالیست که بلگراد قوانین سختگیرانه‌ای نسبت به پناهجویانی دارد که بصورت غیرقانونی وارد این کشور می شوند.

اما داستان این پسربچه افغان حکایت دیگری است که توانسته دل الکساندر ووچیچ،‌ رییس جمهوری صربستان را نیز تسخیر کند. فرهاد نوری در صربستان به پیکاسوی کوچک شهرت یافت. نقاشی های او به‌تازگی در یک بنیاد خیریه که به نفع کودکان سرطانی فعالیت می کند موفق شد فروش ویژه ای داشته باشد.

فرهاد عمدتا زندگی روزمره در بلگراد را به تصویر می کشد و گاهی نیز عکس‌هایی را نقاشی می کند که از اینترنت پیدا کرده است. نخستین نمایشگاه او در محوطه یک کافه در پایتخت صربستان برگزار شده است و بسیاری از خریداران از او می خواهند تا آثارش را امضا کند و به آنها بفروشد.

به گفته مسئول صندوق پناهجویان صربستان فرهاد «طعم فقر را چشیده و به همین دلیل عاشق کمک کردن به دیگران است.»

Farhad Nouri a 10yrs old migrant from #Afg who has been nicknamed “Little Picasso” & his family hv been offered Serbian citizenship nytimes</a> <a href="https://t.co/clwd6mKDQW">pic.twitter.com/clwd6mKDQW</a></p>— Shakib (shaakib) August 16, 2017

فرهاد نوری و خانواده اش دو سال پیش افغانستان را ترک کردند و پس از ماهها سرگردانی به کشور صربستان رسیدند. نوری خوش شانس بود که او را از همان آغاز در کلاسهای هنری کمپ پناهندگی قراردادند و او به سرعت نشان داد که استعداد فوق العاده ای در طراحی و نقاشی دارد.

شهرت او به حدی رسید که رییس جمهوری صربستان با دعوت از او و خانواده اش اعلام کرد با وجودی که می داند خانواده نوری قصد عزیمت به سوییس را دارد اما حاضراست به فرهاد نوری ملیت صربستان بدهد. همچنین رییس جمهوری قول داد تا پدر نوری که نان آور یک خانواده پنج نفره نیز هست را بر سر کار برود.

فرهاد نوری و خانواده اش در زمره ۵ هزار پناهجویی هستند که به صربستان آمده اند و هنوز امکان عزیمت به کشورهای شمالی و غربی اروپا را پیدا نکرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدینه، دختر افغان روی ریل‌ راه آهن از رسیدن به لندن باز ماند

"پیکاسو کوچولوی افغان" با نقاشی‌هایش به یاری کودک بیمار شتافت

میلیاردر اماراتی برای همکاری با داماد ترامپ در پروژه‌ای در صربستان، املاک خود در بلاروس را می‌فروشد