رئیس جمهور صربستان به نقاش ۱۰ ساله افغان پیشنهاد تابعیت داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رئیس جمهور صربستان به نقاش ۱۰ ساله افغان پیشنهاد تابعیت داد

الکساندر ووچیچُ رپپیس جمهوری صربستان به فرهاد نوری، پسربچه ۱۰ ساله افغان پیشنهاد اعطای تابعیت داد. این در حالیست که بلگراد قوانین سختگیرانه‌ای نسبت به پناهجویانی دارد که بصورت غیرقانونی وارد این کشور می شوند.

اما داستان این پسربچه افغان حکایت دیگری است که توانسته دل الکساندر ووچیچ،‌ رییس جمهوری صربستان را نیز تسخیر کند. فرهاد نوری در صربستان به پیکاسوی کوچک شهرت یافت. نقاشی های او به‌تازگی در یک بنیاد خیریه که به نفع کودکان سرطانی فعالیت می کند موفق شد فروش ویژه ای داشته باشد.

فرهاد عمدتا زندگی روزمره در بلگراد را به تصویر می کشد و گاهی نیز عکس‌هایی را نقاشی می کند که از اینترنت پیدا کرده است. نخستین نمایشگاه او در محوطه یک کافه در پایتخت صربستان برگزار شده است و بسیاری از خریداران از او می خواهند تا آثارش را امضا کند و به آنها بفروشد.

به گفته مسئول صندوق پناهجویان صربستان فرهاد «طعم فقر را چشیده و به همین دلیل عاشق کمک کردن به دیگران است.»


فرهاد نوری و خانواده اش دو سال پیش افغانستان را ترک کردند و پس از ماهها سرگردانی به کشور صربستان رسیدند. نوری خوش شانس بود که او را از همان آغاز در کلاسهای هنری کمپ پناهندگی قراردادند و او به سرعت نشان داد که استعداد فوق العاده ای در طراحی و نقاشی دارد.

شهرت او به حدی رسید که رییس جمهوری صربستان با دعوت از او و خانواده اش اعلام کرد با وجودی که می داند خانواده نوری قصد عزیمت به سوییس را دارد اما حاضراست به فرهاد نوری ملیت صربستان بدهد. همچنین رییس جمهوری قول داد تا پدر نوری که نان آور یک خانواده پنج نفره نیز هست را بر سر کار برود.

فرهاد نوری و خانواده اش در زمره ۵ هزار پناهجویی هستند که به صربستان آمده اند و هنوز امکان عزیمت به کشورهای شمالی و غربی اروپا را پیدا نکرده اند.