کشف گورهای دسته جمعی در روستای میرزا اولنگ افغانستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کشف گورهای دسته جمعی در روستای میرزا اولنگ افغانستان

نیروهای دولتی افغانستان پس از بازپس گیری روستای شیعه نشین میرزا اولنگ از طالبان، چند گور دسته جمعی کشف کردند که اجساد کشته شده دستکم ۴۰ تن از ساکنان این روستا در آنها دفن شده بود.

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل در این باره گفت: «ما تا کنون سه گور دسته جمعی در این روستا پیدا کرده ایم که بقایای ۴۲ نفر از جمله سه کودک در آنها یافت شده است. برخی از اجساد، سر بریده شده اند.»

به گفته او در یکی از گورها ۲۳ جسد، در گور دوم ۱۱ جسد و در سومین گور ۸ جسد دفن شده بود. او افزود که هویت بیشتر اجساد شناسایی شده است. کشته شدگان عمدتا غیرنظامی بودند و در میان آنها تعداد کمی از نیروهای نظامی نیز دیده می شوند.


روستای شیعه نشین میرزا اولنگ پنجم ماه اوت در پی حمله طالبان اشغال شد. نیروهای طالبان ۲۳۵ تن از اهالی را به گروگان گرفتند و دهها تن از ساکنان هزارۀ این روستا را کشتند. بنا بر گزارش رسانه‌های محلی، شماری از نیروهای داعش نیز در جریان این حمله با طالبان همکاری می کردند. برخی از رسانه ها از انتقال ۳۵ زن و دختر جوان این روستا توسط داعش به درزاب خبر داده اند.


این روستا سرانجام پس از چند روز درگیری میان ارتش افغانستان و نیروهای طالبان، روز دوشنبه بازپس گرفته شد. بنا بر اعلام نصرت الله جمشیدی، سخنگوی نیروهای ارتش در حوزه شمال افغانستان این درگیری‌ها منجر به کشته شدن ۵۰ نفر از تروریستها نیز شده است. او افزود که اکنون این روستا بطور کامل در کنترل ارتش است.

با توجه به هرج و مرج موجود در افغانستان و ضعف دولت مرکزی در کنترل اوضاع، نیروهای داعش نیز که عمدتا محل فعالیتشان خاورمیانه است، توانسته اند در افغانستان رخنه کرده و در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان و در نزدیکی مرز پاکستان مستقر شوند.

با آغاز خشونتهای داعش، صدها غیرنظامی از جمله شمار قابل توجهی از زنان و کودکان، محل سکونت خود را ترک کرده و به جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار پناه آورده اند.