کشف گورهای دسته جمعی در روستای میرزا اولنگ افغانستان

کشف گورهای دسته جمعی در روستای میرزا اولنگ افغانستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

نیروهای دولتی افغانستان پس از بازپس گیری روستای شیعه نشین میرزا اولنگ از طالبان، چند گور دسته جمعی کشف کردند که اجساد کشته شده دستکم ۴۰ تن از ساکنان این روستا در آنها دفن شده بود.

ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل در این باره گفت: «ما تا کنون سه گور دسته جمعی در این روستا پیدا کرده ایم که بقایای ۴۲ نفر از جمله سه کودک در آنها یافت شده است. برخی از اجساد، سر بریده شده اند.»

به گفته او در یکی از گورها ۲۳ جسد، در گور دوم ۱۱ جسد و در سومین گور ۸ جسد دفن شده بود. او افزود که هویت بیشتر اجساد شناسایی شده است. کشته شدگان عمدتا غیرنظامی بودند و در میان آنها تعداد کمی از نیروهای نظامی نیز دیده می شوند.

میرزااولنگ پس از یک روز دو باره سقوط کرد https://t.co/ErJ3xmXQOwpic.twitter.com/OjZ4iRcQad

— خبر فارسی (@farsinews3) August 16, 2017

کشف گورهای دسته جمعی در میرزا اولنگ

https://t.co/ql9upnD528pic.twitter.com/F8IGTA0hUl

— تلویزیون چکاد (@chekadchannel) August 16, 2017

روستای شیعه نشین میرزا اولنگ پنجم ماه اوت در پی حمله طالبان اشغال شد. نیروهای طالبان ۲۳۵ تن از اهالی را به گروگان گرفتند و دهها تن از ساکنان هزارۀ این روستا را کشتند. بنا بر گزارش رسانه‌های محلی، شماری از نیروهای داعش نیز در جریان این حمله با طالبان همکاری می کردند. برخی از رسانه ها از انتقال ۳۵ زن و دختر جوان این روستا توسط داعش به درزاب خبر داده اند.

#افغانستان کشف گور دسته جمعی در میزااولنگ https://t.co/a93LaTflJFpic.twitter.com/ZJ1L1qwapT

— Sputnik Pashto (@sputnik_pashto) August 16, 2017

این روستا سرانجام پس از چند روز درگیری میان ارتش افغانستان و نیروهای طالبان، روز دوشنبه بازپس گرفته شد. بنا بر اعلام نصرت الله جمشیدی، سخنگوی نیروهای ارتش در حوزه شمال افغانستان این درگیری‌ها منجر به کشته شدن ۵۰ نفر از تروریستها نیز شده است. او افزود که اکنون این روستا بطور کامل در کنترل ارتش است.

با توجه به هرج و مرج موجود در افغانستان و ضعف دولت مرکزی در کنترل اوضاع، نیروهای داعش نیز که عمدتا محل فعالیتشان خاورمیانه است، توانسته اند در افغانستان رخنه کرده و در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان و در نزدیکی مرز پاکستان مستقر شوند.

با آغاز خشونتهای داعش، صدها غیرنظامی از جمله شمار قابل توجهی از زنان و کودکان، محل سکونت خود را ترک کرده و به جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار پناه آورده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه سرگشاده طالبان به ترامپ: افغانستان را ترک کنید

هشدار نسبت به کشتار گروگان‌ها در میرزا اولنگ

طالبان و افغانستان؛ جنگی که آمریکا نمی تواند در آن پیروز شود