کابینه جدید روحانی؛ مردان بدون زنان

کابینه جدید روحانی؛ مردان بدون زنان
نگارش از Hossein Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با آنکه از ارائه فهرست ۱۷ نفره اعضای کابینه جدید حسن روحانی به مجلس حدود یک هفته می گذرد، اما انتقادات همه سویه‌ به این فهرست هنوز ادامه دارد. زیرا به نظر بسیاری از منتقدان، کابینه پیشنهادی نه تنها با وعده‌های انتخاباتی سخاوتمندانه رئیس جمهور در مورد توجه به مطالبات رای‌دهندگان فاصله زیادی دارد، بلکه به حداقلی از انتظارات مانند حضور چند زن وزیر و توجه بیشتر به تخصص گرایی و جوان گرایی در کابینه نیز پاسخ نمی دهد.

در مجموع شاید بتوان گفت که فهرست وزیران معرفی شده به مجلس، نه در پاسخ به مطالبات رای‌دهندگان بلکه بر محور تعامل در درون حکومت تنظیم شده و منظور رئیس جمهور از فراجناحی بودن کابینه نیز همین تعامل و مصلحت درونی است.

در مرحله اول، انتظار نیمی از رای دهندگان به آقای روحانی، یعنی زنان، برای حضور در سطوح بالای مدیریتی و راه یافتن چند وزیر زن به کابینه نادیده گرفته شده است. این در حالی است که رئیس جمهور در سخنرانی های مشرف به انتخابات، بارها بر توانایی و دانش زنان چه در سطح علمی و دانشگاهی و چه در تجارب مدیریتی تاکید کرده بود. علاوه بر این نقش زنان در بسیج اجتماعی مردم پای صندوق‌های رای و در حمایت از روحانی بسیار برجسته بود.

از سوی دیگر نمایندگان زن مجلس با توجه به وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی فهرستی ۳۰ نفره از زنان توانمند را برای اننتخاب به او ارائه کرده بودند. اما رئیس جمهور ترجیح داد فهرستی از مردان بدون زنان را به مجلس معرفی کند.

اعتراض زنان به فهرست ارائه شده چنان گسترده بود که استدلال‌هایی چون «مخالفت فقها با حضور زنان در مسئولیت های اجرائی»، پذیرفتنی نبود زیرا بسیاری از منتقدان به حضور دست کم یک وزیر زن در دولت محمود احمدی نژاد (مرضیه وحید دستجردی) اشاره کردند که در دولتی کاملا محافظه کار مسئولیت گرفت و تحمل شد.

فائزه هاشمی در گفتگو با روزنامه قانون گفت:«روحانی چه پاسخی برای بانوان ایران‌زمین دارد؟ برای انتصاب وزیر زن باید هزینه بدهیم. در دنیای امروز نمی توانیم بگوییم وزیر زن داشتن نوآوری است. برای ما آبروریزی است که در افغانستان وزیر زن دارند و ما نداریم.»

الهه کولایی نیز به توانمندی بالای زنان ایران برای مدیریت و گرفتن مسئولیت اشاره می کند و اینکه «یک تاریخ پشت ناباوری به این توانمندی در ایران وجود دارد، در حالی که این مدیریت مردان بوده که مارا امروز به این وضعیت رسانده است.» با این حال او نیز به این مساله که افغانستان در مقایسه با ایران ۴ وزیر زن دارد اشاره می کند.

شهیندخت مولاوردی معاون رپیس جمهور در دولت یازدهم نیز در گفتگو با روزنامه اعتماد نداشتن وزیر زن را درجازدن می داند و می گوید: «دولت خاتمي زمينه‌ساز انتخاب وزير زن در دولت احمدي‌نژاد بود و مقدمات فراهم شد تا وزير زن در دولت آقاي احمدي‌نژاد بر سر كار بيايد و اين تابو شكسته شود.»

سرانجام معرفی دو معاون و یک دستیار رئیس جمهور از میان زنان، از سوی برخی تحلیل‌گران به عنوان گامی در جهت حضور زنان در کابینه ارزیابی شد، اما منتقدان برآنند که پست‌های معاون و مشاور و دست‌یار رئیس جمهور را، به دلیل نداشتن سازمان و تشکیلات و قدرت تصمیم گیری، نمی توان هم‌ارز وزارت دانست.

با این حال ظاهرا این خوش بینی هنوز وجود دارد که حسن روحانی بتواند در جریان تکمیل کابینه و برخی جایگزینی ها در آینده، وزیر زن نیز به کابینه وارد کند.

اشرف بروجردی رئیس کمیته زنان ستاد انتخاباتی روحانی روز یکشنبه به خبرگزاری ایلنا می گوید: «باید خاطرنشان کنم که اگر آقای روحانی در دولت یازدهم این کار را انجام می‌داد، بهتر بود و گلایه‌هایی که امروز می‌شنویم نیز کمتر می‌شد. اما این باب بسته نیست و احتمال دارد آقای روحانی در آینده یک وزیر زن از بین زنان توانمند به کابینه معرفی کند.»

علی مطهری نایب رپیس مجلس در مورد تخصص و توانمندی کابینه جدید، روز یکشنبه به خبرگزاری مجلس گفت: «این موضوع به مدیریت خود رئیس جمهور بستگی دارد و اگر رئیس جمهور این اراده را داشته باشد که به وعده‌هایش عمل کند، می‌تواند برنامه‌ها را محقق کند، زیرا وزرا نقش درجه دوم را دارند.»

آقای مطهری در عین حال بدون اینکه نام ببرد گفت که در خصوص ۲ وزیر معرفی شده، امکان رای نیاوردن وجود دارد.

آگهی

کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی در حال بررسی صلاحیت وزیران معرفی شده هستند و قرار است روز سه‌شنبه ۲۴ مردادماه ۱۳۹۶ جلسه رای اعتماد در صحن علنی مجلس برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کابینه جدید روحانی؛ مردان بدون زنان

مقامات آمریکایی می‌گویند بایدن به دنبال تشویق اسرائیل به کاهش تنش‌ها است

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟