اتهام دست داشتن حکومت ایران در قتل‌های دهه ۹۰ در تاجیکستان

اتهام دست داشتن حکومت ایران در قتل‌های دهه ۹۰ در تاجیکستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزارت کشور جمهوری تاجیکستان سه‌شنبه شب ۱۷ مردادماه فیلم مستندی را از تلویزیون دولتی این کشور منتشر کرده که در آن جمهوری اسلامی ایران به دست داشتن در قتل برخی شخصیت های سیاسی و فرهنگی تاجیکستان در دهه ۹۰ میلادی متهم شده است.

به گزارش رویترز این فیلم از جمله دربرگیرنده اعترافات سه نفر از بازداشت شدگان وابسته به حزب نهضت اسلامی تاجیکستان است، که خود را طرفدار عبدالحلیم نظرزاده از رهبران این حزب در دهه ۹۰ معرفی می کنند و ادعا می کنند که با حمایت مالی حزب در پایگاه های ویژه نظامی ایران دوره آموزشی گذرانده اند.

یکی از بازداشت شدگان از آموزش نظامی در قم و گرگان در سال ۱۹۹۵ و بازگشت به تاجیکستان برای نابودی مقامات سیاسی کشور سخن گفته و از جمله برای قتل رئیس سابق پارلمان در سال ۱۹۹۹ از رهبر نهضت اسلامی پول دریافت کرده است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه پایتخت تاجیکستان با انتشار بیانیه ای ادعاهای مطرح شده در این فیلم تلویزیونی را بی اساس خوانده است. در این بیانیه از جمله آمده است: «ادعاهای مطرح شده در فیلم به لحاظ حقوقی نمی‌تواند اعتباری داشته باشد. حافظه تاریخی ملت شریف تاجیکستان خوب به یاد دارد و فراموش نخواهد کرد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بانیان و تضمین کنندگان اصلی صلح تاجیکستان و میزبان مذاکرات طرف های درگیر، چه نقش سازنده ای در پایان دادن به جنگ های داخلی این کشور در دهه ۹۰ میلادی ایفا کرد.»

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در سپتامبر ۲۰۱۵ پس از کشته شدن عبدالحلیم نظرزاده و بازداشت ۱۳ تن از مقامات ارشد آن، توسط دادگاه عالی این کشور به عنوان یک سازمان تروریستی ممنوع اعلام شد. این حزب به دنبال یک نبرد ۵ ساله در سال ۱۹۹۷ با دولت پیمان صلح امضا کرده بود.

محی الدین کبیری رهبر کنونی حزب که در تبعید و در خارج از تاجیکستان است، در سال ۱۳۹۴ به ایران آمد و با رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد و از آن به بعد روابط دو کشور به تدریج تیره شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که با تهدید به انفجار انتحاری وارد کنسولگری ایران در پاریس شده بود، خود را تسلیم پلیس کرد

وزیر کشور لبنان: قتل صراف وابسته به حزب‌الله و رابط ایران، احتمالا کار اسرائیل بوده است

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند