Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حاشیه‌های مراسم تحلیف، از سلفی با موگرینی تا محدودیت جا

حاشیه‌های مراسم تحلیف، از سلفی با موگرینی تا محدودیت جا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه به حاشیه‌های مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران واکنش نشان داد.

رئیس مجلس سلفی گرفتن برخی نمایندگان با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را سهل انگاری خواند اما در عین حال تاکید کرد که «تبدیل آن به یک موضوع اساسی و ندیدن اثرات این اجلاس در امنیت کشور درست اندیشی و نگاه ملی در آن نهفته نیست.»

وی همچنین بدون نام بردن از کسی گفت که حضور ۵۰۰ پانصد مهمان خارجی در مراسم تحلیف، مجلس را با «محدودیت جا مواجه کرد» و باعث شد تا برخی از «بزرگان کشور» دعوت نشوند. وی تاکید کرد «جفاست که این محدودیت جا را به مسائل مذهبی یا قومی مرتبط نمایند.» به نظر می‌رسد اشاره آقای لاریجانی به مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان باشد که به مراسم تحلیف رئیس جمهور دعوت نشد. پیش از این نیز جلیل رحیمی جهان آبادی، رئیس فراکسیون اهل سنت از عدم دعوت از مولوی عبدالحمید به مراسم تحلیف انتقاد کرده بود.

این نماینده اهل سنت همچنین با اشاره به سخنان مسعود پزشکیان، نائب رئیس اول مجلس که «محدودیت جا» را دلیل عدم دعوت از امام جمعه زاهدان عنوان کرده بود گفت: «این شرط انصاف، برادری و هم میهنی بود که بگوییم برای نماینده اهل سنت ایران در خانه ملت جا نبوده است؟ کدام انسان عاقل، منصف و بافهمی این حرف را می پذیرد که بگوییم برای یک نماینده جامعه اهل سنت، زعیم، پیشوا، امام جمعه و فرد مورد احترام جامعه اهل سنت جا نداشتیم.»

علی مطهری، نائب رئیس دوم مجلس نیز از عدم دعوت از «علمای اهل سنت و روسای جمهور سابق» انتقاد کرد و گفت: « باید از علمای اهل سنت و آقایان خاتمی و احمدی نژاد دعوت می‌شد. این استدلال که به خاطر کمبود جا این‌ها دعوت نشده‌اند قابل قبول نیست. به جای این توجیه‌ها اعتراف کنیم که کوتاهی شده است.» وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: « ما که این همه از وحدت شیعه و سنی دم می‌ زنیم، معنی ندارد هیچ یک از علمای اهل سنت در مراسم تحلیف حضور نداشته باشند.»

محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز به ازدحام نمایندگان برای عکس گرفتن با خانم موگرینی واکنش نشان داد و گفت: «تعدادی از مقامات کشورهای حاضر به دنبال گرفتن سلفی با این حقیر بودند و این تصاویر موضوعی را منتقل می‌کرد و انتخاب عکسهای دیگر پیام دیگری را منتقل می‌کرد که نتیجه آن را دیدید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها