تغییر در قانون نظام وظیفه: دیپلمه‌ها نمی توانند برای تحصیل به خارج از کشور بروند

تغییر در قانون نظام وظیفه: دیپلمه‌ها نمی توانند برای تحصیل به خارج از کشور بروند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مجلس شورای اسلامی ایران در جلسه علنی روز سه شنبه ۱۷ مرداد، اصلاحات جدیدی را در ماده ۳۵ قانون خدمت وظیفه عمومی به تصویب رساند.

در صورت قانون شدن این مصوبه، مشمولان فارغ‌التحصیل برای استفاده از معافیت تحصیلی فقط باید در دانشگاههای «داخل ایران» به تحصیل پرداخت.

با اصلاحات جدید، معافیت تحصیلی مشمولان دیپلم برای تحصیل در «خارج از کشور» حذف شد و مردان حداکثر یک سال پس از کسب دیپلم فرصت دارند تا با پذیرفته شدن در یکی از دانشگاهها یا موسسات آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت در «داخل کشور» از معافیت تحصیلی استفاده کنند. همچنین این معافیت در صورتی شامل حال افراد می شود که مشمولان، غیبت غیرموجه نداشته باشند.

در نشست روز سه شنبه مجلس از مجموع ۲۳۴ نماینده حاضر، این لایحه با ۱۸۰ رای موافق در مقابل ۴۴ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع به تصویب رسید و اکنون برای تبدیل شدن به قانون نیازمند تایید شورای نگهبان است.

با این مصوبه، ماده ۳۵ قانون خدمت وظیفه عمومی به شرح ذیل اصلاح شد: «مشمولین دیپلم که حداکثر یک سال پس از فراغت از تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی داخل که مورد تائید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت می‌باشند، پذیرفته شوند تا زمانی که وفق تبصره یک ماده ۳۳ به تحصیل اشتغال دارند، می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند، مشروط به اینکه دارای غیبت غیرموجه نباشند. این معافیت برای هر مقطع فقط یک بار داده می‌شود.»

پیش از انجام این اصلاحات، این امکان وجود داشت که مشمولان با سپردن وثیقه برای تحصیل به خارج از کشور بروند اما با تغییرات جدید، تنها «پس از گذراندن دوره خدمت نظام» امکان تحصیل مردان در دیگر کشورها وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش ایران از طراحی «بومی» و تولید «انبوه» دستاوردهای جدید نظامی خبر داد

ایران مدعی ساخت موشک فراصوتی شد که با هیچ موشکی قابل انهدام نیست

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟