افزایش مخالفت‌ها با اعطای عنوان «بانوی اول» به برژیت ماکرون

افزایش مخالفت‌ها با اعطای عنوان «بانوی اول» به برژیت ماکرون
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

طرح امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای اعطای رسمی عنوان «بانوی اول» به همسرش با اعتراضات گسترده‌ای در این کشور روبه‌رو شده است.

بسیاری از شهروندان فرانسه با اختصاص دادن یک دفتر کار رسمی، کارکنان و کمک هزینه‌ از بودجه عمومی به برژیت ماکرون، همسر رئیس جمهوری مخالفند و بر این اساس تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر با امضای طوماری خواهان توقف تصمیم گیری‌ها در این باره شده اند.

امانوئل ماکرون ۳۹ ساله در دوران کارزار انتخاباتی خود اعلام کرد که با دادن موقعیت رسمی به همسرش، جایگاه او را تا «بانوی اول» افزایش خواهد داد. او در این باره گفت: «فردی که با شما زندگی می کند باید بتواند نقشی داشته باشد و برای ایفای چنین نقشی باید به رسمیت شناخته شود.»

اما مخالفان می گویند حاضر نیستند که به عنوان مالیات دهنده به دولت فرانسه، پولی برای این کار بپردازند؛ بویژه آنکه نه قانون اساسی فرانسه و نه هیچ پروتکلی به شریک زندگی رئیس جمهور چنین جایگاهی را اعطا نکرده است.

تخمین زده می شود راه اندازی این دفتر کار و پرداخت دستمزد کارکنان و نیروهای امنیتی «بانوی اول»، حدود ۴۵۰ هزار یورو در سال هزینه داشته باشد که این رقم نیز باید از منبعی خارج از بودجه درنظر گرفته شده برای کاخ الیزه تامین شود.

تیری پل والت، هنرمند فرانسویِ طراح این طومار اعتراضی که رهبر جنبش «برابری ملی» نیز هست می گوید: «دلیلی وجود ندارد که به همسر رئیس جمهور بودجه‌ای از صندوق دولت اختصاص یابد. بویژه آنکه هم اکنون برژیت ماکرون دو یا سه دستیار و دو نیروی امنیتی در اختیار دارد و این کافی است.»
آقای والت تاکید دارد که هر تصمیمی در این باره باید از طریق همه پرسی گرفته شود و نه فرمان ریاست جمهوری.

مخالفت فرانسوی‌ها با اعطای عنوان رسمی «بانوی اول» در حالی رو به گسترش است که بنا بر نظرسنجی‌ها محبوبیت آقای ماکرون رو به کاهش است. بنا بر نظرسنجی ماه گذشته، میزان محبوبیت امانوئل ماکرون ۷ درصد کاهش یافته است و تنها ۳۷ درصد از مردم فرانسه از حضور او در کاخ الیزه خشنودند.

این در حالی است که پیش از این و در دوره زمانی مشابه، فرانسوا اولاند و نیکلا سارکوزی، روسای جمهور پیشین فرانسه توانسته بودند به ترتیب رضایت دستکم ۵۶ درصد و ۶۶ درصد از شهروندان فرانسه را جلب کنند.

مخالفان دولت کنونی فرانسه قصد دارند در ماه سپتامبر و پس از پایان تعطیلات تابستانی، تظاهرات گسترده‌ای برای اعلام مخالفت با اصلاحات قانون کار مد نظر آقای ماکرون برگزار کنند.

همچنین طرح امانوئل ماکرون برای اعطای چنین جایگاهی به همسرش در حالی مطرح می شود که آقای رئیس جمهوری ۳۹ ساله فرانسه اصرار دارد قانونی به نام «اخلاقی کردن زندگی سیاسی» را برای ممنوع کردن نمایندگان پارلمان از استخدام همسران و اعضای خانواده‌شان به تصویب برسد.

در آمریکا بر اساس قانون ۲ نوامبر سال ۱۹۷۸ میلادی عنوان «بانوی اول» عنوانی رسمی شناخته می شود و بر این اساس ملانیا ترامپ دارای جایگاه رسمی و تیمی متشکل از ۱۲ کارمند است اما در اروپا نه یوآخیم زاور همسر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و نه فیلیپ می همسر ترزا می نخست وزیر بریتانیا هیچکدام دارای جایگاه به رسمیت شناخته شده‌ای نیستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریژیت ماکرون: برای ازدواج با رئیس جمهوری فرانسه ۱۰ سال صبر کردم

از برنادت شیراک تا بریژیت ماکرون، بانوانی که سرنوشتشان با الیزه گره خورد

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان