Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

از برنادت شیراک تا بریژیت ماکرون، بانوانی که سرنوشتشان با الیزه گره خورد

از برنادت شیراک تا بریژیت ماکرون، بانوانی که سرنوشتشان با الیزه گره خورد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نظرسنجی ها از هم اکنون از پیروزی امانوئل ماکرون، نامزد میانه روی انتخابات ریاست جهموری فرانسه در ۷ ماه مه حکایت دارد. اگر نظرسنجی ها به حقیقت بپیوندد وی جوانترین رئیس جمهوری تاریخ فرانسه خواهد شد. با راهیابی آقای ماکرون به کاخ الیزه، فرانسه نیز پس از سه سال صاحب بانوی اول خواهد شد؛ بریژیت تروینو (ماکرون) همسر وی.

بانوی اول؛ مقامی محبوب و خبرساز اما غیررسمی

اصطلاح بانوی اول که در ابتدا تنها در ایالات متحده آمریکا و برای همسر رئیس جمهوری این کشور به کار می رفت، در قرن بیستم و با توسعه فزاینده دموکراسی های پارلمانی فراگیر شد.

این عنوان در ابتدا و با وجود آنکه همسران رئیس جمهور در مراسم رسمی شرکت می کردند، عنوانی رسمی محسوب نمی شد اما به تدریج از طریق رسانه ها و با ورود بیشتر زنان به عرصه قدرت جای خود را در افکار عمومی باز کرد و حتی در برخی کشورها از جمله فرانسه برای بانوی اول دفتر کار و کارمندانی نیز در نظر گرفته شد.

در فرانسه برای همسر یا شریک زندگی رئیس جمهوری، وظایف رسمی تعریف نشده است و در قانون اساسی این کشور نشانی از این عنوان دیده نمی شود اما حضور بانوان اول در عرصه های اجتماعی و محافل سیاسی بویژه پس از استقرار جمهوری پنجم بطور قابل توجهی افزایش یافت و گهگاه به دلیل فعالیتهایشان بسیار خبرساز شد.

بریژیت ماکرون، بانوی اول آینده فرانسه

بریژیت تروینو (ماکرون) شناخته شده ترین چهره در کنار امانوئل ماکرون در دوران مبارزان انتخاباتی اوست. طی دو سال گذشته و پیش از نامزدی آقای ماکرون در انتخابات ریاست جهموری داستان ازدواج و زندگی عاشقانۀ کم سابقه این زوج و مصاحبه هایشان بارها صفحات اول نشریات فرانسه را به خود اختصاص داده بود.

اولین حضور این زوج در محافل سیاسی به سال ۲۰۱۵ میلادی برمی گردد، زمانی که آقای ماکرون به عنوان وزیر اقتصاد دولت فرانسوا اولاند در ضیافت شامی که به افتخار پادشاه و ملکه اسپانیا ترتیب داده شده بود، به همراه همسرش مقابل دوربین ها حاضر شد تا داستان جذاب و عاشقانه جوان ۱۵ ساله ای که عاشق معلم ۳۹ ساله خود شد و اکنون بیش از دو دهه از زندگی مشترکشان می گذرد بر سر زبانها بیافتد.

بریژیت ماکرون سه فرزند و شش نوه دارد؛ فرزندانی که متعلق به ازدواج اول او هستند. آقای ماکرون صاحب فرزندی نیست اما رابطه بسیار نزدیکی با پسران برژیت دارد که هم اکنون مهندس و متخصص قلب وکیل هستند.

برژیت ماکرون در سال ۲۰۱۵ میلادی و با گسترده‌تر شدن فعالیت های سیاسی امانوئل ماکرون در دستگاه اجرایی فرانسه، فعالیت خود را به عنوان معلم ادبیات فرانسه متوقف کرد و تمام وقت خود را صرف همراهی همسر و خانواده اش کرد. او حتی در نشست های کاری همسرش نیز شرکت می کرد و تا پاسی از شب در محل کار او باقی می ماند.

حال نگاهی مختصر خواهیم داشت به زندگی دیگر بانوان اول پیشین فرانسه در جهموری پنجم؛ زنانی که همچنان در قید حیات هستند.

آخرین بانوی اول فرانسه: والری تریرولر، دوست دختر فرانسوا اولاند

والری تریرولر که یک خبرنگار سیاسی و مجری برنامه شبکه های تلویزیونی فرانسه بود، تا ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی در کنار آقای اولاند زندگی کرد و پس از فاش شدن رابطۀ فرانسوا اولاند با ژولی گیه که یک هنرپیشه فرانسوی است، خانم تریرولر کاخ الیزه را ترک گفت.

در دوران فعالیتهای تبلیغاتی آقای اولاند برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری، والری تریرولر اداره یکی از دفاتر انتخاباتی او را در پاریس بر عهده داشت. پس از پیروزی آقای اولاند در انتخابات نیز والری در مراسم ادای سوگند او شرکت کرد و در کنار او سفرهای رسمی به دیگر کشورهای جهان را آغاز کرد.

والری تریرولر در دوران حضورش در الیزه چند بار خبرساز شد. ابتدا در زمانی که در جریان اولین سفر رسمی آقای اولاند به آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۲ میلادی بر سر عنوان خانم تریرولر بحث های داغی در گرفت و درنهایت به دلیل عدم ازدواج او با فرانسوا اولاند، رسانه های آمریکایی او را در جریان این سفر رسمی «دوست دختر اول» (first girlfriend) فرانسه خواندند.

سپس زمانی که در جریان انتخابات پارلمانی فرانسه در ژوئن ۲۰۱۲ و تنها چند ساعت پس از آنکه سگولن رویال، همسر سابق آقای اولاند از اعلام حمایت رئیس جمهوری از خود خبر داد، خانم تریرولر در حساب تویتری خود به حمایت از رقیب خانم رویال پرداخت و به این ترتیب انتقادهای بسیاری را متوجه خود کرد و حتی رسانه ها به این حرکت عنوان توییت گیت (Tweetgate) دادند.

والری تریرولر پس از جدایی از آقای اولاند، در سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی با انتشار کتابی به نام «برای این لحظه متشکرم» به مرور زندگی ۹ ساله خود با فرانسوا اولاند و انتقاد از رفتارهای سیاسی او پرداخت. از این کتاب استقبال گسترده ای شد.

خانم تریرولر پس از ترک الیزه بیشتر وقتش را صرف فعالیت های بشردوستانه می کند.

آگهی

سیسیلیا آتیاس و کارلا برونی، همسران نیکلا سارکوزی

سیسیلیا آتیاس، یک فعال سیاسی فرانسوی از ماه مه تا اکتبر سال ۲۰۰۷ میلادی بانوی اول فرانسه بود اما درنهایت از نیکولا سارکوزی طلاق گرفت و به زندگی کوتاهش در کاخ الیزه پایان داد.

از جمله فعالیتهای او در این دوران، مشارکت جدی برای آزادی پرستاران بلغاری از زندان لیبی بود؛ تلاش هایی که درنهایت باعث شد او عنوان شهروند افتخاری بلغارستان را کسب کند.

او پس از جدایی از رئیس جمهوری فرانسه و ازدواج مجدد، بنیاد خود را با هدف بهبود شرایط زندگی زنان در کشورهای در حال توسعه راه اندازی کرد.

دومین همسر آقای سارکوزی، کارلا برونی، مدل و خواننده و ترانه سرای ایتالیایی-فرانسوی بود.
او در سال ۲۰۰۸ میلادی با نیکولا سارکوزی ازدواج کرد و در دوران فعالیت به عنوان بانوی اول فرانسه، در فعالیتهای بشردوستانه متعددی مشارکت داشت از جمله همکاری با صندوق جهانی مقابله با ایدز، سل و مالاریا برای کمک به کشور بورکینافاسو، فعالیت برای آزادی دو دختر فرانسوی که به اتهام قاچاق مواد مخدر در جمهوری دومینیکن به هشت سال زندان محکوم شده بودند و حمایت از سکینه محمدی آشتیانی، شهروند ایرانی که به اعدام محکوم بود.

آگهی

کارلا برونی در سال ۲۰۱۰ میلادی از سوی مجله فوربس آمریکا عنوان سی و پنجمین زن قدرتمند جهان را کسب کرد و یکسال پس از آن نیز مجله «ونتی فر» او را «خوش پوش ترین زن جهان» نامید.

برنادت شیراک، همسر ژاک شیراک

برنادت ترز ماری شیراک، سیاستمدار فرانسوی در سال ۱۹۹۵ میلادی به عنوان همسر ژاک شیراک، وارد کاخ الیزه شد. او فعالیتهای سیاسی و اجتماعی مستقل و گسترده ای دارد، بارها در انتخابات محلی به موفقیت رسیده و همچنان به عنوان عضو شورای شهر و نماینده استانی مشغول به کار است.

زوج شیراک همواره به عنوان دو همکار نزدیک شناخته می شدند که هر کدام به دیگری برای تقویت جایگاه سیاسی اش کمک می کرد؛ چهره هایی مشابه بیل و هیلاری کلینتون در آمریکا.

خانم شیراک با آغاز فعالیت ژاک شیراک به عنوان شهردار پاریس، اقدام به تاسیس سازمان های خیریه متعددی در پایتخت فرانسه کرد از جمله سازمانهایی برای توسعه فعالیتهای هنری، مراکزی برای کمک به کودکان و نوجوانان بیمار و همچنین نهادی برای تبادلات فرهنگی و اجتماعی میان جوانان شرق اروپا و جوانان فرانسه.

آگهی

او یکی از معماران حزب «اتحاد برای جنبش مردمی» مشهور به UMP نیز محسوب می شود.

برنادت در دوران زمامداری ژاک شیراک از مشاوران همسرش محسوب می شد و در دوران مبارزات انتخاباتی نیکولا سارکوزی برای رسیدن به مقام ریاست جهموری فرانسه نیز حمایت خود را از او دریغ نداشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکولا سارکوزی در دادگاه تجدیدنظر هم به زندان محکوم شد

صدورکیفرخواست تازه علیه سارکوزی برای مشارکت در به انحراف کشاندن پرونده دریافت کمک مالی از لیبی

انتقادهای گسترده از رئیس‌جمهور پیشین فرانسه به دلیل پیشنهاد «سازش» با مسکو