Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیدارهای موگرینی با مقامات ایران در حاشیه مراسم تحلیف روحانی

دیدارهای موگرینی با مقامات ایران در حاشیه مراسم تحلیف روحانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

در حاشیه مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس شورای اسلامی، دیدارهایی بین مهمانان خارجی شرکت کننده و مقامات ایران انجام شده است.

از جمله فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز جمعه وارد ایران شده است، پیش از برگزاری مراسم سوگند با حسن روحانی، محمد جواد ظریف و کمال خرازی دیدار و گفتگو کرده است.

قرار است ۸ رئیس جمهور، بیش از ۴۰ رئیس مجلس، معاون رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر و نیز حدود ۱۰۰ هیات دیپلماتیک و نمایندگان نهادهای بین المللی در مراسم تحلیف حسن روحانی شرکت کنند. محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، فواد معصوم رپیس جمهوری عراق، سرژ سرکیسیان رسيس جمهوری ارمنستان و رابرت موگابه رئیس جمهوری زیمبابوه از جمله مهمانان هستند.

برخی دیدارهای مهمانان با مقامات ایرانی از جنبه های دیگری نیز حائز اهمیت تلقی شده است. سازمان عفو بین الملل در آستانه سفر فدریکا موگرینی به ایران با انتشار بیانیه ای از وی خواسته است تا از مقامات ایران خواهان آزادی فعالان حقوق بشر زندانی بشود و با برخی از این فعالان از جمله نرگس محمدی که از اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در زندان است دیدار کند.

الیستر برت معاون وزیر خارجه بریتانیا یکی دیگر از مهمانان مراسم است که امید می رود در دیدار با مقامات ایران برای تسهیل روند آزادی نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی تلاش کند. ریچارد رتکلیف همسر نازنین و دیگر اعضای خانواده خانم زاغری شرایط دشوار زندان و محرومیت او از دیدار با فرزند خردسالش را به معاون وزیر خارجه بریتانیا یادآور شده‌اند.

این اولین بار است که در مراسم تحلیف یک رئیس جمهور ایران نماینده ویژه اتحادیه اروپا و چنین رقم بزرگی از مهمانان خارجی و مقامات بین‌المللی شرکت می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد

تصاویر ادای احترام و تشییع جنازه حسین امیرعبداللهیان در مقابل ساختمان وزارت خارجه ایران

مراسم ادای احترام مقامات کشورهای خارجی به ابراهیم رئیسی و دیگر کشته‌شدگان سانحه سقوط بالگرد