یک «کودک ربایی» دیگر اینبار در مشهد؛ عکس ملیکا در صدر شبکه‌های اجتماعی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یک «کودک ربایی» دیگر اینبار در مشهد؛ عکس ملیکا در صدر شبکه‌های اجتماعی

بعد از آتنا، یوسف و بنیتا اینبار خبر گم شدن «ملیکا» دختر ۱۸ ماهه مشهدی در شبکه‌های اجتماعی به‌طور گسترده پخش شده است.

ملیکا و خواهر پنج ساله‌اش بعد از ظهر یکم مرداد مشغول بازی بودند که پدر متوجه غیبت ملیکا می‌شود. پدر ملیکا به روزنامه جام جم می‌گوید: «ماجرای بنیتا و آتنا را خوانده بودم. یک لحظه ترسیدم دخترم هم به سرنوشت آن‌ها دچار شود. همراه همسرم جست‌وجو در محله را آغاز کردیم. کسی دخترم را ندیده بود. همسایه‌ها وقتی از ماجرا با خبر شدند، با ما همراه شدند. هر چه بیشتر می‌گشتیم، بیشتر ناامید می‌شدیم.»

از سوی دیگر طبق نوشته ایلنا، خواهر ملیکا به پدرش گفته است که خواهرش را یک زن و مرد پراید سوار با خود برده‌اند.

در یک ماه و نیم اخیر نام چند کودک به‌عنوان کودکان گمشده یا ربوده شده در شبکه‌های اجتماعی مخصوصا اینستاگرام و تلگرام در بین ایرانی‌ها بسیار دست به دست شد. نام آتنا اصلانی دختر بچه هفت ساله پارس آبادی نخستین بار در روز ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ در شبکه‌های اجتماعی پخش شد اما بعد از گذشت ۲۰ روز جسد او در پارکینگی پیدا شد. یوسف پسربچه سه سال و نیمه، ۲۷ تیر امسال هنگام بازی از خانه‌ای در شرق تهران خارج شد و دیگر برنگشت. خانواده او تصاویر کودکشان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. یوسف خوش شانس بود و بعد از پنج روز پیدا شد. بنیتا همزمان با گم شدن یوسف در حالیکه در خودروی پدرش بود به همراه خودرو دزدیده شد. جسد این دختر ۸ ماهه شش روز بعد از حادثه در پاکدشت پیدا شد.

هم اکنون نیز نام و عکس‌های «ملیکا» در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است. پدر ملیکا درباره اقدام‌هایی که بعد از گم شدن کودکش انجام داده است، می‌گوید: «به کلانتری محل رفتم و شکایت کردم. پرونده به پلیس آگاهی رفته است. چهار دوربین در اطراف خانه‌مان بود که از اداره آگاهی به من نامه دادند، فیلم دوربین‌ها را گرفتم و تحویل ماموران دادم. »

این پدر در معرفی خود می‌گوید: «یک کارگر ساده شهرداری هستم و نمی‌دانم باید چکار کنم. در این مدت همه جا را گشته‌ایم اما اثری از دخترم به‌دست نیاوردیم. به همین خاطر تصمیم گرفتم مشخصات او را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنم تا مردم برای یافتن دخترم کمک کنند.»

در نزدیکی خانه پدر ملیکا یک کانال آب است که احتمال سقوط دختر در داخل آن هم وجود داشت. به همین خاطر امدادگران هلال‌احمر به جست‌وجو در آنجا پرداختند اما اثری از دختر بچه به‌دست نیامد. پدر می‌گوید: «کانال آب از خانه فاصله دارد و فکر نمی‌کنم ملیکا بتواند خود را به آنجا برساند.»

همزمان با مرگ بنیتا که در جامعه ایران واکنش‌های زیادی در پی داشت، هشتگی با عنوان هشدار_بنیتا نیز در شبکه های اجتماعی و مخصوصا اینستاگرام ایجاد شد. این هشتگ در واقع کارزاری برای اطلاع رسانی درباره کودکان گم شده یا ربوده شده است.