نماز جمعه در مسجد الاقصی پس از تنشهای اخیر بیت المقدس

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نماز جمعه در مسجد الاقصی پس از تنشهای اخیر بیت المقدس

نماز جمعه امروز در مسجد الاقصی در حالی برگزار شد که پلیس اسرائیل پس از درگیریهای روز گذشته، ورورد افراد زیر پنجاه سال به این مسجد را ممنوع کرده بود. نیروهای امنیتی اسرائیل همچنین تدابیر امنیتی شدیدی را در اطراف مسجدالاقصی اتخاذ کردند.

امروز نیز تعداد زیادی از نمازگزاران بدلیل ممانعت از ورودشان به داخل حرم شریف برای اعتراض در بیرون محوطه مسجدالاقصی نماز برگزار کردند.

این در حالی است که عقب نشینی دولت اسرائیل و برداشتن موانع امنیتی که باعث دو هفته درگیری در اطراف مسجد الاقصی شده بود نیز به پایان تنشها کمکی نکرده است.


دو هفته پیش در تاریخ چهاردهم ژوئیه دو سرباز اسرائیلی در پی حمله دو فلسطینی با چاقو در محوطه مسجد الاقصی کشته شدند. پس از این حادثه دولت اسرائیل اعلام کرد که در محوطه مسجد و حرم شریف دوربین مداربسته و ورودی های فلزیاب نصب خواهد کرد.

روز پنجشنبه پس از دو هفته درگیری و با فشارهای بین المللی دولت اسرائيل از موضع خود عقب نشینی کرد و با جمع آوری تجهیزات امنیتی، درهای مسجد الاقصی بار دیگر به روی مسلمانان گشوده شد.

برداشته شدن این موانع، شادی و پایکوپی فلسطینیان مسلمان و انتقاد مخالفان دولت اسرائیل را در پی داشت.

روز پنجشنبه مفتی بیت المقدس و چند تن از رهبران مذهبی این شهر از این اتفاق اظهار خوشحالی کرده و مردم را به برگزاری نماز و عبادت و ورود به مسجد الاقصی دعوت کردند. پیش از آن مراجع اسلامی اعلام کرده بودند که ورود به حرم شریف با عبور از گیت های امنیتی جایز نیست و نماز فردی که با عبور از این ورودی ها به مسجد بیایند، باطل است.

اما پس از ورود هزاران فلسطینی مسلمان به محوطه مسجد برای برگزاری نماز عصر، بار دیگر درگیری میان نیروهای پلیس اسرائیل و نمازگزاران آغاز شد.

به گفته خبرنگار خبرگزاری فرانسه از محل، تنش روز گذشته در محوطه حرم شریف با ورود ماموران اسرائیلی به میان جمعیت و قدم زدن در میان نمازگزاران و سپس پرتاب بطریهای آب از سوی مسلمانان آغاز شد. سربازان اسرائیلی در برابر این اعتراضات از گاز اشک آور و نارنجک دودزا استفاده کردند. اعتراضات روز پنجشنبه در حرم شریف و اطراف مسجد الاقصی به زخمی شدن دهها نفر انجامید.

پلیس اسرائیل در پی این رویداد ورود افراد زیر ۵۰ سال به مسجد را منع و نسبت به برگزاری تظاهرات پس از نماز جمعه امروز نیز هشدار داد.