Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کابینه آینده حسن روحانی و دغدغه‌های رهبر ایران

کابینه آینده حسن روحانی و دغدغه‌های رهبر ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که قرار است کابینه حدید حسن روحانی تقریبا همزمان با برگزاری مراسم تحلیف یعنی روز ۱۴ مردادماه معرفی شود، بحث در مورد نقش رهبر جمهوری اسلامی در تعیین ترکیب وزیران بالا گرفته است.

در دولت‌های قبلی روسای جمهور به طور معمول سه وزیر امور خارجه، دفاع و اطلاعات را با موافقت کامل رهبر و یا بنا به توصیه او انتخاب می کردند. اما بتدریج این تعداد شامل برخی وزیران دیگر از جمله وزیر کشور و وزیر ارشاد نیز شد و طی سالهای اخیر وزیران علوم و آموزش و پرورش را نیز دربر گرفت.

دفتر حفظ و نشر آثار رهبر جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۶ مردادماه با انتشار یادداشتی این شایعه را که «تک تک اعضای کابینه با نظر رهبر انتخاب می شوند» رد کرد و در مورد دغدغه ها و رویکرد حمایتی رهبر جمهوری اسلامی درباره کابینه توضیحاتی داد.

در این توضیح آمده است: «رویه ثابت در همه دولت‌ها، هماهنگی با رهبری در انتخاب وزیران دفاع، امور خارجه و اطلاعات بوده است، و این هم، حسب تکالیفی است که در قانون اساسی برای رهبری در امور سیاست خارجی و دفاعی- امنیتی تعیین شده است. در خصوص برخی وزارتخانه‌ها مثل علوم، آموزش‌وپرورش و ارشاد اسلامی، رهبر انقلاب اسلامی حساسیت‌هایی دارند، چرا که انحراف در آنها، موجب ایجاد انحراف در حرکت کلان کشور به سمت آرمانها می‌شود و نگهبانی و مراقبت در خصوص حرکت عمومی به سمت آرمانها، وظیفه قطعی رهبری است اما در انتخاب مسئولان این وزارتخانه‌ها، ورود نمی‌کنند.»

یک جریان خبری درصدد القای این ادعاست که تک‌تک اعضای کابینه با نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی انتخاب می‌شوند.https://t.co/kFJZKPKVBr

— محمود صادقی (@mah_sadeghi) 28 juillet 2017

عملکرد برخی وزیران کابینه فعلی آقای روحانی مانند عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور که شایع شد با نظر رهبر تعیین شده است، حساسیت بعضی از نمایندگان مجلس و اعضای دولت را بر انگیخت. این حساسیت بویژه متوجه بی عملی وزارت کشور در برهم خوردن گردهمایی ها، سخنرانی ها و کنسرتها و نیز کم کاری احتمالی این وزارت در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری و محروم شدن چند میلیون واجد شرایط در ریختن آرای خود به صندوق ها بود.

با افزایش این حساسیت ها، علی مطهری نایب رئیس مجلس هفته گذشته از هماهنگ کردن اعضای کابینه جدید با رهبر جمهوری اسلامی قبل از معرفی کابینه به مجلس انتقاد کرد و گفت این «کار درستی نیست و باعث می شود امکان اظهار نظر درباره این گزینه ها محدود شود.»

در دومین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد نیز حساسیتها در مورد نقش رهبر در تعیین اعضای کابینه از جنبه دیگری قوت گرفت و آن، زمانی بود که با وجود برکناری حیدر مصلحی وزیر اطلاعات از سوی آقای احمدی نژاد، آقای خامنه ای با دخالت مستقیم در این مساله آقای مصلحی را در سمت خود ابقا کرد.

در مورد کابینه جدید آقای روحانی حدس و گمانها در مورد هماهنگی همه اعضای کابینه با رهبر زمانی قوت گرفت که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور روز ۱۷ تیر اعلام کرد که حسن روحانی در حال مشورت با ارکان نظام درباره کابینه دوازدهم است.

روز جمعه کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران نیز در مورد انتخاب اعضای کابینه با بیان اینکه رئیس جمهور به کسی بدهکار نیست، با اشاره به اهمیت وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش گفت «کسانی را سرکار بیاورید که دغدغه دین ، اخلاق، استقلال و پیشرفت مملکت را در راس امور داشته باشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش آمریکا و متحدانش با تهران در نشست شورای امنیت؛ بیانیه قدرت‌های اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران

سرمربی اسپانیایی پرسپولیس رسما معرفی شد؛ گاریدو با چه کارنامه‌ای روی نیمکت سرخ‌پوشان می‌نشیند؟

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند