Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا خواهان بازرسی از تاسیسات نظامی ایران است

آمریکا خواهان بازرسی از تاسیسات نظامی ایران است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات ایالات متحده گزارش داد که دولت دونالد ترامپ برای محک زدن توافق هسته ای با ایران قصد دارد تا از سایت‌های نظامی «مشکوک» این کشور بازرسی کند.

بازرسی از تاسیسات اتمی یکی از مفاد در توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و مسئول آن آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است. ایران همواره مخالفت کامل خود با بازرسی از تاسیسات نظامی این کشور را اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش دولت آمریکا همچنین در تلاش است تا آنچه را که آقای ترامپ «اشکالات جدی» برجام می نامد برطرف یا از این توافق خارج کند.

به گفته مقام‌های آمریکایی، طرح آقای ترامپ شامل رایزنی با کشورهای اروپایی جهت جلوگیری از «بازگشت ایران به توسعه هسته ای ظرف ده سال» نیز خواهد بود.

ایالات متحده برای بازرسی تاسیسات نظامی ایران باید نظر مثبت آژانس بین المللی انرژی هسته ای و سایر طرف‌های مذاکرات هسته‌ای را جلب کند. در صورت موافقت تمام بازیگران برجام نیز به احتمال قریب به یقین چنین درخواستی از سوی ایران رد خواهد شد.

دولت آمریکا دوره های ۹۰ روزه را برای تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای برجام معین کرده است. بنابراین موضوع این بازرسی ها می تواند در تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده برای اعلام پایبندی یا عدم پایبندی به توافق برجام در سه ماه آینده موثر باشد.

بر اساس این گزارش رد درخواست بازرسی از سوی ایران بهانه ای محکم برای آقای ترامپ است تا ایران به نقض توافق متهم کند.

با وجود اینکه آژانس بین المللی انرژی هسته ای در گزارش‌های دوره‌ای خود پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است. با این حال، رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر گفته بود اگر می‌توانستم ۱۸۰ روز پیش عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام می‌کردم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا ۱۸ شخص و نهاد را به دلیل ارتباط با ایران تحریم کرد

آمریکا: ایران به برجام پای‌بند بوده اما اجرای سخت‌گیرانه‌تر دنبال خواهد شد

آژانس انرژی اتمی: ایران به برجام پایبند است