Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا: ایران به برجام پای‌بند بوده اما اجرای سخت‌گیرانه‌تر دنبال خواهد شد

آمریکا: ایران به برجام پای‌بند بوده اما اجرای سخت‌گیرانه‌تر دنبال خواهد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دولت آمریکا روز دوشنبه ۲۶ تیرماه، در گزارش ۹۰ روزه خود به کنگره تایید کرده که ایران به اجرای توافق هسته‌ای (برجام) پایبند بوده، اما ایالات متحده فشار خود برای اجرای سختگیرانه‌تر این توافق را دنبال خواهد کرد.

از ماه ژانویه که دولت دونالد ترامپ کار خود را آغاز کرده، این دومین گزارش در مورد چگونگی اجرای برجام توسط ایران است. گزارش ۹۰ روزه اول در ماه آوریل به کنگره ارائه شده بود.

این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در گفتگو با نشریه «نشنال اینترست» بار دیگر آمریکا را به بدعهدی در اجرای برجام متهم کرد و گفت تهران حق خروج از برجام را برای خود محفوظ می‌دارد.

از سوی دیگر رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در گزارش خود به کنگره یادآوری کرده که دولت آقای ترامپ بررسی دقیقتر توافق هسته‌ای و راههای تقویت کنترل بر اجرای آن را همچنان دنبال می کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرده که کار بر روی اعمال تحریم‌های جدید به خاطر حمایت ایران از تروریسم ادامه دارد. روز دوشنبه شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید نیز گفت که از نظر رئیس جمهور آمریکا توافق هسته ای با ایران، همچنان توافقی بد برای آمریکا است.

دولت آقای ترامپ برنامه موشکی ایران، دخالت نظامی در منطقه بویژه حمایت از تروریسم و دولت بشار اسد و خصومت با اسرائیل را، سیاست‌های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه و تضعیف کننده توافق هسته‌ای می داند.

با این حال نگاه اتحادیه اروپا به توافق هسته‌ای با ایران خوش بینانه‌تر است. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی این اتحادیه هفته گذشته در یک نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت اتحادیه اروپا اطمینان از اجرای کامل برجام توسط همه طرف‌ها را دنبال می کند زیرا این توافق متعلق به جامعه جهانی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

نگاه دیپلمات‌های غربی‌ به سعید جلیلی: یک مومن واقعی به انقلاب و فاجعه