پادشاه عربستان در تعطیلات، امور کشور را به ولیعهد سپرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پادشاه عربستان در تعطیلات، امور کشور را به ولیعهد سپرد

ملک سلمان بن عبداالعزیز، پادشاه عربستان سعودی روز دوشنبه برای تعطیلات عازم خارج از این کشور شد و اداره امور کشور را به پسرش امیر محمد بن سلمان سپرد.

سپردن قدرت به ولیعهد به هنگامی که امراء و پادشاهان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به خارج از کشور سفر می کنند امری عادی است و عربستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در عربستان نفت خیز اما برای اولین بار است که محمد بن سلمان، ۳۲ ساله حدود یکماه پس از ولیعهدی رسما و در غیاب پدر زمام امور را بر عهده می گیرد. وی وزیر دفاع عربستان نیز هست.

خبرگزاری رسمی سعودی که خبر سپرده شدن امور به ولیعهد را منتشر کرده اشاره ای به مقصد پادشاه عربستان و مدت زمان تعطیلات وی نکرده است اما به گزارش خبرگزاری رویترز یک دیپلمات عرب مقصد تعطیلات وی را مراکش دانسته است.

محمد بن سلمان ٣١ خرداد (٢١ ژوئن) در پی صدور فرمانی از سوی ملک سلمان بن عبداالعزیز، پادشاه عربستان جانشین امیر محمد بن نایف، برادرزاده پادشاه شد که تا آن روز سمت ولیعهدی را بر عهده داشت.

ولیعهد جدید عربستان وعده اصلاحات و مدرنیزه کردن اقتصاد و پایان دادن به وابستگی این کشور به نفت‌ را داده است.

محمد بن سلمان مواضع و سخنان تندتری در قبال ایران اتخاذ و ایراد کرده است. وی گفته است که تهران درصدد تسلط بر کشورهای مسلمان است، ریاض منتظر نخواهد ماند تا ایرانی ها جنگ را به داخل خاک عربستان بکشند و سعودی ها سعی خواهند کرد تا نبرد واقعی در خاک ایران صورت بگیرد.

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران در پاسخ به محمد بن سلمان گفت:« اگر عربستان نبرد را به داخل خاک ایران بکشاند ایران به غیر از دو شهر مقدس مکه و مدینه هیچ جایی از عربستان را امن باقی نمی گذارد.»

در ماه های اخیر و با افزایش جایگاه و قدرت محمد بن سلمان تنش بین ریاض و تهران نیز بیشتر شده و واکنش سپاه پاسداران ایران را در پی داشته است.