تماس کرملین و کاخ سفید درباره حمله سایبری در زمان انتخابات با دولت اوباما

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تماس کرملین و کاخ سفید درباره حمله سایبری در زمان انتخابات با دولت اوباما

روز پنج شنبه نماینده ویژه روسیه در امور امنیت سایبری اعلام کرد که ایالات متحده یک هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری نوامبر گذشته رسما از روسیه در مورد دخالت سایبری در انتخابات و هک کردن ایمیل حزب دموکرات سوال پرسیده و این کشور نیز بلافاصله به مقامات آمریکایی پاسخ داده بودند.

آندره کروستکیچ گفت: «ما روز بعد به آنها پاسخ دادیم. در ماه ژوئیه زمانی که اوباما هنوز رئیس جمهور بود و قبل از مراسم تحلیف دونالد ترامپ، ما به آنها یک پاسخ دقیق ارائه کردیم.»

آقای کروستکیچ همچنین از احتمال تشکیل کارگروه مشترک امنیت سایبری میان روسیه و ایالات متحده خبر داد.


روسیه هفته گذشته اعلام کرده بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده با ولادیمیر پوتین درباره تشکیل این کارگروه صحبت کرده بود.

موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایالات متحده در ماه های پایانی تبلیغات انتخاباتی نامزدها مطرح شد.

پس از هک شدن رایانه های حزب دموکرات و انتشار ایمیل های آنان درباره انتخابات، سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا از دست داشتن هکرهای روسی مرتبط با کرملین در این حمله های سایبری خبر دادند.

پس از انتخابات با افشا شدن ملاقاتهای نزدیکان آقای ترامپ و اعضای کمپین او با سیاستمداران و رابطین روس، کمیته قضایی سنای آمریکا به پیگیری این موضوع پرداخت.

از آغاز ریاست جمهوری آقای ترامپ تا کنون چند تن از اطرافیان وی به ظن ارتباط با مقامات روسیه ملزم به شهادت دادن در برابر کنگره شده اند.

هفته گذشته نیز پسر دونالد ترامپ مکاتبات و ایمیل های خود را با فردی که ظاهرا یکی از وکلای دولت روسیه بوده است منتشر کرد.

حال بدلیل ملاقات وی و جراد کوشنر داماد رئیس جمهور با این وکیل روس، کمیته قضایی سنای ایالات متحده آنان را ملزم به شهادت در برابر کنگره کرده است.

از سوی دیگر به گفته یه منبع آگاه، رابرت مولر، دادستان ویژه تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات ایالات متحده درباره معاملات مالی اطرافیان و شرکت های تجاری دونالد ترامپ با روسیه نیز تحقیق می کند.

این منبع خرید آپارتمان در برج های ترامپ توسط روسها، پروژه توسعه منطقه سوهوی لندن با همکاری شرکای روس و برگزاری مسابقه ملکه زیبایی سال ۲۰۱۳ در مسکو از جمله مواردی می داند که مورد بررسی قرار می گیرند.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در گفتگو با نیویورک تایمز بررسی و تحقیق در تجارت خود را فراتر از مسائل مرتبط با روسیه و عبور از خط قرمزها دانست.