عقب نشینی ترامپ از ایده همکاری با پوتین برای افزایش امنیت سایبری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عقب نشینی ترامپ از ایده همکاری با پوتین برای افزایش امنیت سایبری

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا عصر یکشنبه از اعلام قبلی خود مبنی بر ایجاد «یک واحد مشترک امنیت سایبری» با همکاری دولت روسیه عقب نشینی کرد و گفت که فکر نمی کند تشکیل چنین واحدی اتفاق بیفتد.

او پیشتر بامداد یکشنبه در یک پیام توییتری نوشته بود که در جریان دیدار روز جمعه خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آلمان، با یکدیگر درباره «ایجاد یک واحد نفوذناپذیر امنیت سایبری» گفتگو کرده اند «تا از هک شدن انتخابات و بروز رویدادهای منفی دیگر جلوگیری شود».


آقای ترامپ که روز یکشنبه و پس از بازگشت از سفر اروپا، از آغاز دور جدیدی از همکاری‌ها با روسیه خبر داده بود، عصر همان روز در پیام جدیدی نوشت: «این حقیقت که من و آقای پوتین درباره واحد امنیت سایبری گفتگو کرده ایم به این معنی نیست که من معتقدم چنین چیزی اتفاق خواهد افتاد. چنین چیزی ممکن نیست.»

به نظر می رسد عقب نشینی آقای ترامپ از سخنان خود، پس از آن روی داده است که ایده او مبنی بر همکاری با روسیه با انتقادات بسیاری در داخل آمریکا حتی از سوی هم حزبی‌هایش روبرو شد. از نظر آنها همکاری با روسیه به معنای همکاری با کشوری است که به انجام حملات سایبری در آمریکا و دخالت در روند انتخابات ریاست جمهوری این کشور متهم است.


جمهوریخواهان در انتقادات خود تاکید داشتند که نمی توان به مسکو اعتماد کرد. سناتور لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه از کارولینای شمالی گفت که «اگرچه این بدترین ایده‌ای نیست که تا به حال شنیده ام، اما بسیار به آن نزدیک است.»

در میان دموکراتها نیز اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در واکنش به سخنان آقای ترامپ، نسبت به بازگشت به دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق ابراز نگرانی کرد. او گفت: «این مانند آن است که به فردی که در خانه شما دست به سرقت زده است، پیشنهاد تشکیل یک گروه کاری در پرونده سرقت بدهید.»

اگرچه آقای ترامپ در توییت جدید خود توافق با روسیه در موضوع امنیت سایبری را عملی ندانست اما تاکید کرد که در موضوع برقراری آتش بس در جنوب سوریه، توافق با روسیه حاصل شده است و این توافق اجرا خواهد شد.