Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درمان سیل زدگان بولیوی با طب سنتی

درمان سیل زدگان بولیوی با طب سنتی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از سال ۱۹۰۰ تاکنون حدود ۴۰ مورد سیل در بولیوی فاجعه به بار آورده است.

آگهی

از سال ۱۹۰۰ تاکنون حدود ۴۰ مورد سیل در بولیوی فاجعه به بار آورده است. تعداد و شدت این فجایع رو به افزایش است.

این حوادث تاکنون جان ۱۴۰ هزار نفر را گرفته و سه میلیون سیل زده بر جا گذاشته است.

بیش از بیست روستا در بولیوی به دلیل نزدیکی به رودخانه در معرض خطر دائمی طغیان آب هستند. کاپاینا در کنار رود بنی از آن جمله است که ۲۵ خانوار در آن زندگی می کنند. حوادث طبیعی بزرگ ممکن است پیوند چنین روستاهایی را تا چند ماه با سایر جاها قطع کنند.

در سال ۲۰۱۴، بولیوی شاهد بزرگترین فاجعه سیل در شصت سال گذشته بود. چندین روستا به طور کامل زیر آب رفتند و قربانیان زیادی بر جای ماند. روستای کاپاینا چندین روز در محاصره سیل بود. اطلاعات مربوط به آن حادثه را در این پیوند ببینید.

در هنگام محاصره آب، طب سنتی می تواند بهترین پاسخ به نیازهای پزشکی باشد. خوانا و آنتونیا، درمانگران سنتی هستند که گیاهان دارویی را می شناسند.

Would you do this?? It tasted pretty good!!! pic.twitter.com/WrSx6laVTI

— Monica Pinna (@_MonicaPinna) 21 juin 2017

خوانا می گوید: «موقع سیل و طوفان، کسی پول بیمارستان رفتن ندارد. این گیاهان دارویی در زمان وقوع حوادث طبیعی بسیار مفید هستند (…) من از بچگی وارد این کار شدم. با مادر بزرگم به جنگل می رفتم و می دیدم چگونه پوست درختان را کنده و بعد می جوشاند.»

او گیاهی را نشان داده و می گوید: «این گیاه، آخو آخو است و مخصوصا برای دردهای شدید مسکن بسیار خوبی است.»

خوانا و آنتونیا با سازمان مردم نهادی به نام «سولوسیون پراتیکاس» (راه حل کاربردی) کار می کنند. افرادی هم از روستاهای دیگر برای تبادل گیاهان دارویی به کاپاینا می آیند. کار این سازمان که بودجه آن را دپارتمان کمک های انسان دوستانه اروپا تأمین می کند، ارائه رویکردی مدرن به این دانش سنتی است.

ویکتور یاپو، نماینده این سازمان می گوید: «این حرفه در طول قرن ها به روش تجربی رواج داشته است. ما می خواهیم به آن جنبه قانونی و علمی بدهیم. برای همین، فهرستی از گیاهان دارویی موجود تهیه و بیش از صد گونه از آنها را شناسایی کردیم. تعداد زیادی از آنها در منطقه هستند که هنوز کشف نشده اند و ما داریم جستجو را گسترده تر می کنیم.»

این فهرست مبنای اطلاعات پزشکان سنتی است. تأثیر این داروها رسما در بولیوی تأیید شده اما این سازمان سعی دارد از این دانش حمایت کرده و آن را گسترش دهد. تبادل اطلاعات میان خوانا، آنتونیا و دیگران رفته رفته به روشی رایج در این پروژه تبدیل می شود.

زنان درمان گر برگ و ریشه گیاهان را با هم مبادله می کنند و در باغچه های خودشان می کارند. آنها همچنین نسخه ها و درمان های خود را برای همدیگر توضیح می دهند.

حمایت از طب سنتی بخشی از یک پروژه گسترده تر برای کمک به قبایل بولیوی است که بودجه آن را اتحادیه اروپا تامین می کند. (صحبت از ۳۶ قبیله یعنی نزدیک به ۳ میلیون نفر است).

پابلو تورئالبا، مسئول کمک های انسان دوستانه اتحادیه اروپا می گوید: «قبایلی هستند که بومی همین منطقه اند، اما برخی دیگر، از مناطق کوهستانی یا جاهای دیگر کشور به اینجا آمده اند. مهم است که این دانش در اختیار کسانی که تازه به اینجا آمده اند هم قرار بگیرد.»

And Therry #havingfun while #learningpic.twitter.com/Lhpsksj4JD

— Monica Cuba Iriarte (@MonicaCubaI) 18 juin 2017

مونیکا پیناُ خبرنگار یورونیوز از این مسئول اروپایی می پرسد: «چرا چنین روشی به کار گرفته می شود؟ مگر چه تهدیدهایی وجود دارد؟»

آقای تورئالبا پاسخ می دهد: «گیاهان دارویی کم کم بر اثر جنگل زدایی از بین می روند. برای همین، کار جمع آوری گیاهان و دانه ها در جنگل و کاشتن آنها در محلی نزدیک تر به روستاها، در برنامه ما گنجانده شده است. به طوری که برای فوریت پزشکی دیگر نیاز نیست که تا جنگل بروند.»

مونیکا می گوید: «یکی از اهداف این برنامه، همرسانی اطلاعات درمانگران برای نسل جوان و نیز حمایت از کار آنها در خارج از جنگل است.»

#filming in #rurrenabaque#bolivia. traditional #medicine's role facing #floods. A travel through time in remote #Bolivia in July #aidzonepic.twitter.com/2YQmPIUEP1

— Monica Pinna (@_MonicaPinna) 19 juin 2017

روستای روررناباک به فاصله ۲۰ دقیقه با قایق از کاپاینا قرار دارد. خوانا و آنتونیا با هم به آنجا رفتند تا داروهای خود را در بازار هفتگی عرضه کنند. آنتونیا ده سال است که اینجا غرفه دارد.

او می گوید: «از هر چیزی که معمولا از من می خرند، مقداری آورده ام.»

آگهی

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، طب سنتی بخش مهم و غالبا فراموش شده ای از خدمات بهداشتی است که تقاضا برای آن در حال افزایش است. سیاست این سازمان بهبود کیفیت طب سنتی در چهارچوب گسترش دستیابی به بهداشت است.

Aid Zone 4 Bolivia

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بولیوی به جمع کشورهایی پیوست که به جای دلار از یوآن چین برای تجارت استفاده می‌کنند

ابریشم طلایی و صنایع بافندگی باستانی در قطر به نمایش گذاشته شد

شادی و پایکوبی همزمان با برگزاری جشن «سینکو دی مایو» در مکزیک و آمریکا