محمد بن نایف و مواد مخدر؛ روایتی جدید از شب برکناری ولیعهد سعودی

محمد بن نایف و مواد مخدر؛ روایتی جدید از شب برکناری ولیعهد سعودی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یکی از مرتبطان با خاندان پادشاهی سعودی،‌ گزارش کرد محمد بن نایف، ولیعهد پیشین خاندان سعود، در شب جابه‌جایی قدرت برخلاف میلش به مکه فراخوانده و در یک قصر عملا زندانی شد.

بنا بر این گزارش، طراحان «کودتای نرم» در خاندان سعودی برای همراه کردن دیگر شاهزاده‌ها با تصمیم پادشاه گفته بودند که محمد بن نایف یک مشکل مواد مخدری دارد.

بامداد بیست و سوم ژوئن، خبر عزل محمد بن نایف از مقام ولایت عهدی ملک سلمان، پادشاه ۸۱ ساله سعودی و انتصاب محمد ابن سلمان به وراثت تاج و تخت و خادمی حرمین شریفن سیاستمداران، کارشناسان و رسانه‌های منطقه و جهان را در بهت و حیرت فرو برد. اگرچه عروج وزیر دفاع جاه طلب و ۳۱ ساله خانواده سدیری‌ آل سعود پدیده جدیدی نبود اما کمتر کسی انتظار آن را داشت که طراح سیاست‌های بلندپروازانه سعودی بر خلاف وصیت عبدالعزیز بن عبدالرحمان اولین پادشاه عربستان در زمان حیات عموهایش به ولایت عهدی برسد. با این حال یک شاهزاده اماراتی چند روز پیش از انتقال آرام قدرت در عربستان با انتشار پیامی در توییتر، سیر وقوع رویدادهای روزهای بعد در حجاز را پیش‌بینی کرده بود.

#التحرير | «المخدرات».. كلمة السر وراء عزل #محمد_بن_نايفhttps://t.co/zz4zaM0Uwkpic.twitter.com/MWDezyZ5yO

— التحرير الإخباري (@TahrirNews) 19 juillet 2017

نیویورک تایمز به نقل از منابعی در دولت آمریکا گزارش کرده که جابه‌جایی ناگهانی قدرت، دفتر مبارزه با تروریسم در واشنگتن را نگران کرده بود. به نظر می‌رسد انتقال آرام قدرت در خاندان سعودی دست‌کم در کوتاه مدت این نگرانی را برطرف کرده است.

حدود یک ماه پس از تحول در دربار سعودی، شماری از تحلیلگران امکان تلاش شاهزاده محمد برای نشستن بر تخت پادشاهی، حتی در زمان حیات پدر را امری دور از ذهن نمی‌دانند. محمد بن سلمان، طراح پروژه اصلاحات بنیادین در عربستان برای رهایی از اقتصاد تک محصولی و تبدیل سعودی به قدرت بلامنازع منطقه است. تحقق چنین رویایی برای دولت محافظه‌کاری که دو سال است بدون پیروزی در جنگ یمن ورود کرده، دست‌یافتنی به نظر نمی‌رسد. با این حال طرح‌های محمد بن سلمان، از افزایش آزادی‌های اجتماعی گرفته تا امکان به رسمیت شناسایی اسرائیل می‌تواند دگرگونی‌های گسترده‌ای را در سرزمین «مقدس» حجاز در پی داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امارات‌: در هک شدن رسانه‌های قطر دست نداشتیم

کارشناسان در گفتگو با یورونیوز: انتصاب ولیعهد جدید عربستان به معنی آمادگی برای رویارویی با ایران است

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد