Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وضعیت اضطراری در ترکیه بار دیگر تمدید شد

وضعیت اضطراری در ترکیه بار دیگر تمدید شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک سال پس از کودتای نافرجام ترکیه دولت این کشور روز دوشنبه وضعیت اضطراری را در سراسر کشور به مدت سه ماه تمدید کرد.

درخواست دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برای تمدید وضعیت اضطراری در پارلمان این کشور با اکثریت آرا تصویب شد. اکثریت کرسی های پارلمان ترکیه در اختیار حزب عدالت و توسعه، حزب آقای اردوغان قرار دارد.

دولت و هواداران آقای اردوغان روز شنبه جشن پیروزی بر کودتای نافرجام سال گذشته را برگزار کردند. در جریان این کودتا ۲۵۰ نفر کشته شدند که اکثر آنها از شهروندان عادی و غیرنظامی بودند.

وضعیت اضطراری از سوی دولت ترکیه برای نخستین بار روز سی‌ام تیرماه سال ۱۳۹۵ (بیستم ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی)اعلام شد. در تصفیه های پس از کودتای نافرجام، دست کم ۵۰ هزار نفر دستگیر و بیش از ۱۵۰ هزار نفر از کارمندان، معلم ها، ارتشیان و خبرنگاران ترکیه به اتهام همکاری با فتح الله گولن، روحانی مخالف آقای اردوغان از کار معلق و اخراج شدند.

معاون نخست وزیر ترکیه در پارلمان این کشور گفت که تمدید وضعیت اضطراری به دولت برای تصفیه شبکه فتح الله گولن کمک می کند. وی افزود: « تمام کسانی که در سطوح بالای دولتی کار می کردند اخراج شده اند اما عده ای هستند که هنوز شناسایی نشده اند.»

با اعلام خبر تمدید وضعیت اضطرای در ترکیه اعتراضاتی در مخالفت با این تصمیم دولت و مجلس ترکیه برپا شد که به درگیری معترضان با پلیس انجامید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان لغو حالت اضطراری در ترکیه را در وضعیت فعلی غیرممکن خواند

جشنواره فیلم آنتالیا در ترکیه در پی جنجال بر سر «سانسور» یک اثر مستند لغو شد

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی