Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان لغو حالت اضطراری در ترکیه را در وضعیت فعلی غیرممکن خواند

اردوغان لغو حالت اضطراری در ترکیه را در وضعیت فعلی غیرممکن خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در سخنرانی خود برای سرمایه داران در شهر آنکارا، رفع حالت اضطرری در این کشور را در وضعیت کنونی غیر ممکن دانست. آقای اردوغان گفت: «با اتفاقاتی که در جریان است، به هیچ وجه امکان رفع حالت اضطراری نیست… این حالت زمانی برداشته می شود که وضعیت موجود کاملا برطرف شود.»

رئیس جمهوری ترکیه برداشتن حالت اضطراری را در «آینده نه چندان دور» منوط به بر طرف شدن آنچه در کشور در جریان است دانست. یک سال پس از کودتای نافرجام ژوئیه، تصفیه کارکنان و تحقیقات درباره کودتا همچنان ادامه دارد.

چهارشنبه دوازدهم ژوئیه نیز حکم بازداشت ۳۴ نفر از کارکنان سابق شبکه تلویزیونی و رادیویی «تی آر تی» به اتهام ارتباط با فتح الله گولن، روحانی مخالف دولت اردوغان صادر شده است.

به گزارش شبکه دولتی آناتولی ترکیه همه این افراد متهم به استفاده از نرم افزار پیام رسان «بای لاک» هستند. دولت این کشور پیش از این نیز استفاده از این اپلیکیشن را مخصوص طرفداران آقای گولن اعلام کرده بود. این افراد چند ماه پیش در تصفیه های گسترده پس از کودتای نافرجام ژوئیه گذشته از کار اخراج شده بودند.

روز گذشته نیز حکم بازداشت ۱۰۵ کارشناس فناوری نیز بدلیل استفاده از این نرم افزار و به اتهام دست داشتن در کودتای سال گذشته صادر شد.

تصفیه در نهادهای دولتی و ارتش ترکیه همچنان ادامه دارد. تا کنون ۵۰ هزار نفر به اتهام شرکت در کودتا محاکمه و راهی زندان شده اند. همچنین ۱۵۰ هزار کارمند، معلم، قاضی و سرباز ارتش به اتهام حمایت از کودتا و یا ارتباط با گروه گولن از کار اخراج شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی سازمان ملل: فعالان حقوق بشر در ترکیه زیر خطر شکنجه‌اند

مدیر سازمان عفو بین الملل در ترکیه بازداشت شد

ترکیه فهرست تازه‌ای از طرفداران گولن را به آلمان فرستاد