مدیر سازمان عفو بین الملل در ترکیه بازداشت شد

مدیر سازمان عفو بین الملل در ترکیه بازداشت شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پلیس ترکیه ۱۲ تَن از جمله مدیر عفو بین الملل در این کشور و برخی دیگر از فعالان حقوق بشر را بازداشت کرد.

بازداشت این افراد چهارشنبه شب در جریان برگزاری یک کارگاه آموزشی که در جزیره «بویوک آدا» در نزدیکی استانبول برپا شده بود، صورت گرفت. ایدیل اِسر، مدیر عفو بین الملل در ترکیه و دیگر فعالان حقوق بشر در جلسه این کارگاه با موضوع مدیریت و امنیت رایانه ای شرکت کرده بودند.

عفو بین الملل در واکنش به این بازداشتها در بیانیه ای خواستار «آزادی فوری» ایدیل اِسر شد. بنا به اعلام عفو بین الملل هفت نفر از فعالان این سازمان نیز بازداشت شده اند. در میان بازداشت شدگان دو مدرس آلمانی و سوئدی کارگاه آموزشی نیز به چشم می خورند.

پلیس ترکیه تاکنون دلیلی برای بازداشت های صورت گرفته ارائه نکرده است.

این گروه از فعالان حقوق بشر کمتر از یک ماه پس از دستگیری تانر قیلیچ، رئیس عفو بین الملل در ترکیه بازداشت شده اند. تانر قیلیچ با اتهام «عضویت در یک سازمان تروریستی» روبرو شده است. اتهامی که به دنبال کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه بر ضد گروهی از کارکنان دولتی، فعالان مدنی و شهروندان مطرح شده است.

ترکیه از زمان کودتای نافرجام در این کشور تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر را که در انتظار محاکمه به سر می برند، زندانی کرده است. علاوه بر این حدود ۱۵۰ هزار تَن نیز به اتهام «ارتباط با سازمان تروریستی» از کار تعلیق و یا بیکار شده اند.

پاکسازی ها و محدودیت ها در ترکیه پس از کودتای نافرجام این کشور منجر به تعطیلی ۱۳۰ رسانه و زندانی شدن ۱۵۰ روزنامه نگار شد.


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در حال احتضار است

اقتصاد «آشفته» ترکیه؛ فقر چقدر جدی است؟

۶ ماه پس از زلزله قهرمان‌ماراش؛ در مناطق زلزله‌زده ترکیه چه می‌گذرد؟