Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف: تلاشهای ترامپ در اجلاس گروه ۲۰ مصداق نقض برجام است

ظریف: تلاشهای ترامپ در اجلاس گروه ۲۰ مصداق نقض برجام است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران می گوید آمریکا به تعهدات خود براساس توافق برجام عمل نکرده است.

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» آژانس بین المللی انرژی اتمی را تنها نهادی دانست که بنا به برجام وظیفه بررسی پایبندی ایران به این توافق را برعهده دارد.

به گفته محمد جواد ظریف این نهاد تاکنون هفت بار پایبندی ایران به توافق برجام را تائید کرده است. وی اظهار داشت: «متاسفانه چنین سخنی را درباره ایالات متحده آمریکا نمی توان گفت.»

وزیر خارجه ایران با تاکید بر اینکه از نظر تهران آمریکا به تعهدات خود براساس توافق برجام وفادار نبوده است، تلاشهای دونالد ترامپ در اجلاس گروه ۲۰ برای منصرف کردن سایر کشورها از معامله با ایران را «نقض برجام» خواند.

او در این مصاحبه همچنین بر اجازه فعالیت صلح آمیز هسته ای برای ایران براساس توافق برجام تاکید کرد. محمد جواد ظریف ضمن پافشاری بر «صلح آمیز بودن » برنامه هسته ای تهران اظهار داشت که فعالیت غنی سازی اورانیوم از سوی ایران در توافق برجام به رسمیت شناخته شده است.

وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از این مصاحبه سیاست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در خاورمیانه را «نابه جا» و «گمراهانه» خواند. وی با اشاره به عدم حضور فردی با تابعیت ایرانی در میان عاملان حملات ۱۱ سپتامبر، عربستان را به ترویج «نفرت»، «بنیادگرایی» و «افراط گرایی» در جهان متهم کرد.

به گفته محمد جواد ظریف منابع مالی و تسلیحات تمام سازمانهای تروریستی از جمله داعش، النصره و القاعده توسط کشورهایی تامین می شود که خود را «متحد آمریکا» معرفی می کنند.

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه همچنین از حضور کشورش در سوریه همانند آنچه وی «حمایت» تهران از دولت عراق و جلوگیری از تصرف شهرهای اربیل و بغداد به دست گروه داعش خواند، سخن گفت. به گفته محمد جواد ظریف طرح چهار ماده ای که وی چهار سال پیش برای حل بحران سوریه ارائه کرد در نهایت شکل دهنده قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

او در مورد بحران یمن نیز از پیشنهاد چهار ماده ای ایران برای پایان بخشی به بحران در همسایه جنوبی عربستان سخن گفت. به گفته محمد جواد ظریف آتش بس، کمک های بشردوستانه و گفت و گوی طرف های درگیر و در نهایت شکل گیری دولتی براساس رای مردم یمن چهار محور پیشنهاد ایران است.

وزیر خارجه ایران همچنین تاکید کرد که کشورش در درگیری های منطقه همواره انتخاب «درستی» کرده است در حالی که به گفته وی همسایگان ایران گزینش های «غلطی» در این درگیری ها انجام دادند. به گفته محمد جواد ظریف حمایت از صدام حسین، داعش، القاعده و افراط گرایی در عراق از جمله انتخاب های «غلطی» هستند که باعث شده است همسایگان ایران امروز شاهد ماحصل اقدامات خود باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران؛ جایی که سایه دونالد ترامپ سنگین‌تر از نامزد پیروز است

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند