مجلس برای اجرای وصیت مریم‌ میرزاخانی رسیدگی به اصلاح قانون تابعیت را تسریع می‌کند

مجلس برای اجرای وصیت مریم‌ میرزاخانی رسیدگی به اصلاح قانون تابعیت را تسریع می‌کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رضا شیران نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی از تلاش شماری از نمایندگان مجلس برای تسریع در اصلاح قانون تابعیت به منظور اجرای وصیت مریم میرزاخانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، تاکنون ۶۰ نماینده نامه‌ای را برای الحاق یک فوریت به این طرح امضا کرده اند. کمیسیون فرهنگی مجلس بیستم تیرماه/۱۱ ژوئیه طرح اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی را تصویب کرد. به نظر می‌رسد این طرح برای ورود به صحن علنی مجلس، دست‌کم به تایید کمیسیون حقوقی و قضایی نیاز دارد.

مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی آمریکایی که روز شنبه درگذشت، وصیت کرده بود که تابعیت ایرانی به تنها دخترش اعطا شود.

براساس قوانین ایران و به‌ویژه بخش اشخاص قانون مدنی این کشور (مصوب ۱۳۱۳-۱۳۱۴) تابعیت ایران به فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی تعلق نمی‌گیرد.

روز یکشنبه همچنین مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران به شورای پیشنهاد نامگذاری یک محل عمومی در پایتخت را به نام مریم میرزاخانی به شورای شهر ارائه داد.

خبر درگذشت خانم میرزاخانی استاد و پژوهشگر دانشگاه استنفورد کالیفرنیا واکنش‌های گسترده‌ای را در ایران و ایالات متحده آمریکا در پی داشت. شبکه سی‌بی‌اس نیوز آمریکا در گزارشی راجع به اولین زن برنده جایزه فیلدز، اعلام کرد که در ماه‌های اخیر بارها از وی به عنوان مثالی از شرم‌آور بودن فرمان محدودیت مهاجرتی دونالد ترامپ یاد شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مولاوردی: میرزاخانی الهام بخش میلیون ها دختر ایرانی بود

مریم میرزاخانی در چهل سالگی چشم از جهان فروبست

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد