Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جیمز متیس: مردم و حکومت ایران یکی نیستند

جیمز متیس: مردم و حکومت ایران یکی نیستند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا نسبت به یکسان دانستن «مردم» و حکومت ایران و اعمال فشار بر مردم ایران به دلیل رفتارهای جمهوری اسلامی هشدار داد.

آقای متیس در گفتگو با ایسلندر (نشریه دبیرستان مرکر ایسلند واشنگتن) حکومت ایران را یک حکومت قاتل توصیف کرد و گفت: « به خاطر داشته باشیم که آن‌ها چند سال پیش و در جریان انقلاب سبز بسیاری از مردم ایران را کشتند و بسیاری از جوانان را به زندان انداختند.»

وی صحبت‌هایش در باره ایران را در پاسخ به این سوال ایراد کرد: «چگونه ایالات متحده آمریکا می‌تواند فضایی از اعتماد را با مردم عرب، به‌ویژه در ایران ایجاد کند؟»

نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل هم پیشتر با اشاره به مرگ ندا آقا سلطان در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، گفته بود: «مرگ ندا انقلاب سبز را قویتر کرد، اما نخبگان بین‌المللی اولویت‌های دیگری برای ایران داشتند. در پایان مرگ ندا و رویاهای مردم ایران نادیده گرفته شد و ناتمام ماند.»

بیشتر بخوانیدسفیر آمریکا در سازمان ملل: مرگ ندا آقاسلطان و رویاهای مردم ایران نادیده گرفته شد

وزیر دفاع ایالات متحده گفت:«مشکل، قطعا مردم ایران نیستند این حکومت ایران است که عمال خود را می‌فرستد تا سفیران را در واشنگتن یا پاکستان ترور کنند.»
به نظر می‌رسد آقای متیس در این باره به ماجرای منصور ارباب سیر (شهروند ایرانی) اشاره کرده که به تلاش برای ترور عادل جبیر، سفیر وقت عربستان سعودی در آمریکا متهم شد. ایران دست داشتن در طرح این ترور را تکذیب کرده است.

US #SecDef James Mattis correct to distinguish between #Iran‘s regime & Iranian ppl https://t.co/ONttQQm1ku#FreeIran#BlacklistIRGCpic.twitter.com/sbkDvn98uj

— Iran Convention (@IranConvention) July 10, 2017

وزیر دفاع آمریکا همچنین با انتقاد از نظام انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: « این یک انتخابات واقعی نیست. این رهبر است که تصمیم می‌گیرد چه کسی در انتخابات شرکت کند. مثل این است که رئیس‌ جمهوری فعلی ایالات متحده آمریکا تصمیم بگیرد که چه کسانی در انتخابات آینده شرکت کنند و هنگامی که آن‌ها آمدند، وی همچنان در کاخ سفید بماند.» وی افزود: «مساله این جا است که ایران بیشتر بر اساس یک آرمان انقلابی عمل می‌کند که لزوما بهترین دستاوردها را برای مردمش در پی ندارد.»

جمهوریخواهان و حتی شمار قابل توجهی از سیاستمداران ارشد حزب دموکرات آمریکا از سیاست‌های «روادارانه» باراک اوباما نسبت به حکومت ایران انتقاد می‌کنند.

آقای متیس ایران را عامل اصلی بی ثباتی در خاورمیانه توصیف کرد و گفت: «آن‌ها موشک‌های بالستیک را به یمن برده‌اند که از آنجا به عربستان سعودی شلیک شد. کنار آمدن با آن‌ها خیلی سخت خواهد بود. در نهایت باید همان کاری را کرد که هیلاری کلینتون (وزیر خارجه پیشین) کرد، یعنی با تحمیل تحر‌یم‌های اقتصادی، آن‌ها را به پای میز مذاکره کشاند. چون [رهبران ایران] می‌خواهند در قدرت بمانند.»

ایران اتهام ارسال سلاح از جمله موشک‌های بالستیک به یمن را رد می‌کند. هدف عملیات طوفان قاطع عربستان و متحدانش- که در ماه مارس و آوریل سال ۲۰۱۵ علیه شورشیان حوثی و ارتشی‌های وفادار به علی عبدالله صالح صورت گرفت- انهدام کامل توان موشکی این کشور توصیف شده بود.

وزیر دفاع آمریکا با انتقاد از رویکرد تهران و مسکو در قبال حکومت سوریه گفت: «دلیل اینکه [اسد هنوز در قدرت است وتوی دیپلماتیک روسیه، قدرت نظامی ایران و حالا توان نظامی روسیه است. بدون این حمایت‌ها، مردم سوریه پنج سال پیش او را سرنگون کرده بودند.»

با وجود انتقادهای شدید جیمز متیس از حکومت ایران، وی در طول مصاحبه خواستار تفکیک میان جمهوری اسلامی و مردم ایران شد. وی گفت: نباید کاری کرد که مردم ایران با این حکومت نامحبوب متحد شوند. اگر هر دوی آن‌ها را تحت فشار قرار بدهید، نتیجه این است که آن ها به هم نزدیک خواهند شد. باید اطمینان حاصل کنیم که مردم ایران می‌دانند که ما با آن‌ها سر جنگ نداریم.»

پیش از این رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا هم گفته بود سیاست دولت دونالد ترامپ حمایت از انتقال مسالمت‌ آمیز قدرت در ایران است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس آمریکا: توماس کروکس قبل از شلیک به ترامپ با گوشی خود «پورن» جستجو کرده بود

ادامه مقاومت بایدن در برابر درخواست‌ها برای کناره‌گیری: «هفته آینده به کارزار انتخاباتی برمی‌گردم»

ترامپ نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات آمریکا را پذیرفت؛«ایران در زمان من ورشکسته و آماده توافق بود»