Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جلال طالبانی به ایران سفر می کند

جلال طالبانی به ایران سفر می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دفتر جلال طالبانی، رئیس جمهوری سابق عراق روز یکشنبه از سفر وی به تهران خبر داد.

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان به شبکه خبری روداو گفت که این سفر که یکشنبه شب و یا روز دوشنبه صورت می گیرد به دعوت جمهوری اسلامی است اما ماهیتی سیاسی ندارد و یک بازدید عادی خواهد بود.

عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان، یکی از احزاب کردستان عراق به دبیر کلی جلال طالبانی، در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا این سفر را بدلیل دوستی دیرینه با ایران دارای اهمیتی بخصوص دانست.

اهمیت سفر طالبانی به ایران

حزب اتحاد میهنی کردستان به دبیرکلی طالبانی در دهه ۹۰ میلادی درگیریهای سیاسی فراوانی با حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی داشت که نهایتا به جنگ داخلی کردستان انجامید.

ناکامی هر دو حزب در کسب اکثریت آرا در انتخابات سال ۱۹۹۲ باعث شد تا منطقه کردستان عراق به دو بخش تقسیم شود. در سال ۱۹۴۰ جنگ داخلی شدیدی میان این دو بخش درگرفت که قربانیان بسیاری نیز بر جا گذاشت.

نهایتا در سال ۱۹۹۸ توافقنامه صلح دائمی میان این دو حزب به امضای جلال طالبانی و مسعود بارزانی رسید.

ماه گذشته میلادی مسعود بارزانی رئيس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که با موافقت احزاب سیاسی این اقلیم، بیست وپنجم سپتامبر سال ۲۰۱۷ همه پرسی استقلال کردستان عراق را برگزار خواهند کرد. و این همه پرسی شامل منطقه کرکوک نیز می شود.

پیش از این در آغاز ماه مه امسال نیز اتحادیه میهنی کردستان، حزب جلال طالبانی اعلام کرده بود که با حزب دموکرات کردستان ودیگر احزاب برای برگزاری همه پرسی به توافق رسیده اند.

دولت مرکزی عراق بارها مخالفت خود را با این همه پرسی اعلام کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در ماه ژوئن برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق را «خارج از موازین ملی و قانونی به ویژه قانون اساسی عراق» دانست و بطور رسمی مخالفت خود را با این تصمیم احزاب کردستان اعلام کرد.

علاوه بر این دولتهای ترکیه وسوریه نیز مخالفت خود را با برگزاری این همه پرسی بارها ابراز کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بارزانی: کردستان عراق از برگزاری همه‌پرسی استقلال صرفنظر نمی کند

تاثیر «به رسمیت شناختن فلسطین» در نرخ مشارکت شهروندان اسلوونی در انتخابات پارلمان اروپا

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد