بارزانی: کردستان عراق از برگزاری همه‌پرسی استقلال صرفنظر نمی کند

بارزانی: کردستان عراق از برگزاری همه‌پرسی استقلال صرفنظر نمی کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مسعود بارزانی در گفتگو با خبرگزاری رویترز می گوید تلاشها برای ایجاد کشور مستقل کردستان برگشت ناپذیر است. البته رئیس اقلیم کردستان عراق تاکید کرد او برای برگزاری همه پرسی استقلال ترجیح می دهد با مقامات عراقی گفتگو و از هر گونه تنش و بحران و درگیری پرهیز کند.

او در گفتگوی خود با این خبرگزاری اعلام کرد تاریخ ۲۵ سپتامبر که برای همه پرسی استقلال تعیین شده است می تواند تغییر کند اما خواست برگزاری همه پرسی به قوت خود باقی می ماند.

از اولین باری که رییس اقلیم کردستان درباره برگزاری استقلال کردستان صحبت کرد شاهد واکنش های تندی از سوی مقامات ایران و ترکیه بوده ایم.

کردها یک سوم جمعیت ترکیه را تشکیل می دهند و در غرب ایران و در شمال سوریه بسیاری از کردها قرنهاست که سکونت دارند. نگرانی مقامات کشورهای همسایه عراق خواست الحاق مناطق کردنشین ایران و یا ترکیه به کشور احتمالی کردستان مستقل است.

از سوی دیگر کردستان عراق منبع بزرگ تولید انرژی نفت است. کرکوک یکی از مهمترین شهرهای عراق یکی از ثزوتمندرین شهرهای عراق به جهت ذخایرنقتی فراوان است.

همزمان بسیاری بر این باورند که این همه پرسی با بالاترین آرا رای می آورد چرا که اکثر احزاب عمده در منطقه کردستان عراق از جمله اتحادیه میهنی کردستان به رهبری جلال طالبانی حامی استقلال کردستان هستند. این موضوع به نگرانیهای مقامات کشورهای همسایه عراق می افزاید.

کرکوک یکی از شهرهای مهم کردستان عراق است که نقش مهمی در این همه پرسی ایفا می کند. این شهر در حال حاضر توسط نیورهای پیشمرگه کرد اداره می شود و پیشمرگه‌ها در سال ۲۰۱۴ اجازه ندادند کرکوک تحت اشغال نیروهای داعش قرار بگیرد.

همزمان اعراب و ترکمن‌ها نیز ادعای مالکیت بر این شهر را دارند. شیعیان هم بنوعی کرکوک را از آن خود می دانند. به این ترتیب می توان گفت در صورت برگزاری همه پرسی رای مردم کرکوک اهمیتی دوچندان دارد.

مسعود بارزانی در ادامه گفتگو با رویترز گفت برای رسیدن به یک توافق منطقه‌ای به فاصله کوتاهی پس از برگزاری همه‌پرسی، مذاکرات با دولت عراق و کشورهای همسایه و قدرت‌های جهانی آغاز خواهد شد. مسعود بارزانی می گوید هدف اصلی از برگزاری این همه پرسی، که رئیس اقلیم کردستان امیدوار است رای آن آری باشد، تحمیل اراده ملت کرد از طریق گفتگو با جهانیان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات هوایی و موشکی ترکیه و سپاه به مناطق کردنشین؛ دستکم ۳۶ نفر جان باختند

سرکوب کُردها از سوریه تا عراق و ایران؛ حمله هوایی ترکیه همزمان با تهدید‌های تازه سپاه

یک‌ سال پیش در شهر مهسا امینی چه‌ گذشت؛ روایت معلم سقزی از روز خاکسپاری ژینا و اعتراضات