Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انعکاس اختلاف کشورهای گروه ۲۰ با آمریکا بر سر توافق پاریس در بیانیه پایانی نشست

انعکاس اختلاف کشورهای گروه ۲۰ با آمریکا بر سر توافق پاریس در بیانیه پایانی نشست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نشست سران گروه بیست در هامبورگ آلمان روز شنبه هشتم ژوئیه با صدور بیانیه ای پایان یافت. در این بیانیه به موضوعات تروریسم، تجارت آزاد و تغییرات آب و هوایی اشاره شده است.

بیانیه نهایی گروه بیست اختلاف سران قدرت های اقتصادی جهان با ایالات متحده در موضوع تغییرات اقلیمی (توافق پاریس) را نیز منعکس می کند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در کنفرانس پایانی این نشست با اشاره به توافق همه رهبران عضو بجز آمریکا بر سر موضوع تغییرات اقلیمی گفت: «واضح است که در این موضوع به توافق نرسیدیم.» وی افزود: «بیانیه رسمی گروه بیست نیز به خوبی منعکس کننده این اختلاف نظر است.»

صدر اعظم آلمان گفت که با نظر ترزا می نخست وزیر بریتانیا که گفته بود واشنگتن می تواند تصمیم به بازگشت به توافق پاریس بگیرد مخالف است.

بیست قدرت اقتصادی جهان، مذاکره مجدد در مورد توافق پاریس را رد کردند و این توافق را غیر قابل بازگشت خواندند. در بیانیه نهایی این نشست آمده است که با اطلاع از تصمیم ایالات متحده برای خروج از توافق پاریس، دیگر کشورهای عضو گروه بیست این توافق را غیر قابل بازگشت می دانند.

همچنین بیانیه نهایی این نشست دو روزه، خواستار اجرای تمهیدات بین المللی در زمینه مبارزه با تروریسم شده است. در این موضوع، بازگشت جنگجویانی که در سوریه و عراق به گروه داعش پیوسته اند، تهدیدی جدی خوانده شده و جلوگیری از ایجاد پایگاه برای آنها در خارج و داخل کشورها را با تقویت همکاری در زمینه شناسایی «سفر برای اهداف تروریستی» لازم دانستند.

در موضوع تجارت آزاد نیز کشورهای عضو ضمن حمایت از این موضوع بر پشتیبانی از تولیدات داخلی تاکید کردند.

آنگامرکل که کشورش میزبان این نشست دو روزه بود در نسشت خبری با ابراز رضایت از نتایج این دوره از اجلاس سران گروه بیست گفت: « در زمینه تجارت آزاد نیز مشکلاتی وجود داشت اما در برخی موارد به نتایج خوبی رسیدیم.»

ماه مارس سال ۲۰۱۷ وزیران دارایی کشورهای عضو گروه بیست در نشست خود نتوانستنده بودند در زمینه تجارت آزد به توافقی دست یابند. این موضوع ناکامی بزرگی برای آلمان بعنوان میزبان این نشست بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محور گفتگوها در دومین روز نشست گروه بیست

اجلاس گروه بیست و دیدار حساس ترامپ با پوتین

استقبال دهلی‌نو از مشارکت عربستان در پروژه کریدور ارتباطی میان هند و اروپا از طریق اسرائیل