برکسیت و احیای قدرت روسیه در گفتگو با رییس دوره ای شورای اروپا

برکسیت و احیای قدرت روسیه در گفتگو با رییس دوره ای شورای اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

استونی در نیمه دوم سال جاری میلادی ریاست دوره ای شورای اروپا را بر عهده خواهد داشت. یورونیوز با رییس جمهوری این کشور در باره چالشهای کنونی اروپا از جمله برکسیت و احیای قدرت روسیه گفتگوی اختصاصی انجام

استونی در منطقه بالتیک، قراراست از نیمه دوم سال ۲۰۱۷ ریاست دوره ای شورای اتحادیه اروپا را بر عهده بگیرد. این در حالی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا با چالشهای عمده ای روبرو هستند: از یک سو، بازیابی قدرت روسیه و اظهارات ضد و نقیض دونالد ترامپ نسبت به تعهداتش درباره ناتو، و از سوی دیگر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا. کرستی کالولاید، رییس جمهوری استونی که از اکتبر سال گذشته عهده دار ریاست جمهوری در این کشور است، به یورونیوز می گوید که درباره پایبندی اعضای سازمان ناتو و بویژه ایالات متحده آمریکا نسبت به تعهدات خود نگرانی ندارد. همچنین از نظر وی برای حل بحران مهاجران در اروپا، و خروج از بن بست کنونی، وضعیت باید در اروپا تغییر کند، باید کشورهایی را که به تعهداتشان در این زمینه پایبند نیستد، وادار به همکاری کرد.

ریاست دوره ای شورای اتحادیه اروپا که هر شش ماه یک بار به یکی از کشورهای عضو می رسد، از اول ژوییه سال ۲۰۱۷ بر عهده استونی خواهد بود. یورونیوز با درباره برکسیت، و احیای قدرت روسیه و تعهدات ایالات متحده نسبت به پیمان آتلانتیک شمالی، گفتگویی با کرستی کالولاید، رییس جمهوری استونی انجام داده است.

برای حل بحران پناهندگی در اروپا به «حسن نیت» نیاز هست

یورونیوز: با سوالی درباره ایتالیا شروع می کنم. این کشور تهدید کرده که بنادر خود را به روی کشتی های خارجی کمکهای بشردوستانه حامل پناهجویان می بندد واکنش شما به این تصمیم چیست؟ در حالیکه مسئله پناهجویان در راس دستور کار اتحادیه اروپاست که شما ریاست دوره ای آن را بر عهده دارید.

کرستی کالولاید: «باید این وضعیت را که تعدادی از کشورها می گویند هیچ سهمی را نخواهند پذیرفت، تغییر بدهیم. این کشورها نمی خواهند هیچ مسئولیتی بپذیرند. از سوی دیگر تمام سنگینی این بار بر دوش کشورهای دیگر است. این وضعیت باید تغییر کند. باید میان این دو ذهنیت کاملا متفاوت، ارتباط برقرار کنیم. این کار با مکانیسمهای مختلف امکان پذیر است. اتحادیه اروپا به طور طبیعی تمایل به بازتوزیع دارد. اتحادیه اروپا منابع و امکانات موجود را بین کشورهای عضو تقسیم می کند، تا بتوانند از پس شرایط دشوار، نظیر وضعیت موجود بر بیاید. به نظرم باید تمام گزینه های ممکن را بررسی کنیم. همچنین باید به یک مسئله دیگر هم توجه کنیم: کسانی که به اروپا می آیند و درخواست پناهندگی می کنند ، کشورهای را برای ماندن در الویت دارند.. باید این موضوع را هم در نظر بگیریم که چون پناهجویان حق رفت و آمد آزادانه در اروپا را دارند، ترجیح می دهند به کشورهای بروند که در آنجا سطح درآمدشان در آینده بالاتر است. این قابل درک است و انسانی است. زیرا زمانیکه همه چیزتان، خانه و کاشانه تان را از دست داده اید، تلاش می کنید شرایط بهتری برای خودتان و خانواده تان مهیا کنید. در این میان کشورهایی که سطح زندگی در آنها پایین است، با مشکلاتی روبرو مواجه می شوند و باید درباره همه این مسائل بحث کنیم.»

Italy Threatens to Seize NGO Boats as Mediterranean Migrant Crisis Intensifies https://t.co/asiiILxRzU

— Breitbart London (@BreitbartLondon) 2 July 2017

یورونیوز: به «گزینه های ممکن» اشاره کردید برای اینکه کشورهای عضو اتحادیه را که به تعهداتشان عمل نمی کنند، وادار به همکاری کنیم. دقیقا منظورتان چه جور گزینه هایی است؟

کرستی کالولاید: «منظورم این است که باید از کشورهای اروپایی که آماده پذیرش افراد از دیگر کشورها هستند، حمایت مالی بکنیم. از طرف دیگر، نباید برای این کشورهایی که با مشکلاتی روبرو هستند و مثلا می گویند: “اینها پناهجویانی هستند که به دنبال جا و مکان به اینجا آمده اند و آن وقت شما به وضع آنها بهتر از مردم تنگدست و فقیر خودتان رسیدگی می کنید“، مشکلات دیگری درست کنیم. باید بر سر همه این نکات مذاکره و بحث شود اما این وضعیت به خودی خود حل نمی شود و نیاز به حسن نیت است.»

The Government allocated one million euros to alleviate migratory pressure from Libya, in Italy https://t.co/1g3W7AzASkpic.twitter.com/IEoTfh9eZN

— Estonian Government (@EstonianGovt) 3 July 2017

دونالد ترامپ، ناتو و اتحادیه اروپا

یورونیوز: دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا نسبت به تعهداتش به ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) تمایلی نشان نمی دهد. چقدرمطمئن هستید که او از این پیمان حمایت می کند؟

کرستی کالولاید: «رییس جمهور ترامپ در حساب توییترش چیزهایی می نویسد که شاید دقیقا همان چیزهایی نباشد که ما دوست داریم بشنویم. اما اگر به دنیای بیرون توییتری نگاه کنید و سیاستهای کلی دولت را در نظر بگیرید، سیاستهای کاملا درست به اجرا در می آید. هیچ شکی ندارم که طی شش ماه گذشته همینطور بوده است. این چیزی است که من و همتایانم در این بخش از دنیا دریافته ایم در این باره اختلاف نظر نداریم و می دانیم که آمریکا قصد ندارد پا پس بکشد و هیچوقت هم ضعفی نشان نداده است. این نکته به ما احساس امنیت می دهد چون همانطور که می دانید آماده بودن در برابر همسایه ای که رفتارش قابل پیش بینی نیست به معنی ترسیدن نیست. ما به ناتو اعتماد داریم و به متحدانمان هم اعتماد داریم. و متحدان ما همه بر اساس ارزشهای دموکراتیک و ساختار امنیت بین المللی عمل می کنند. همه ما به امضاهایمان روی قراردادهای بین المللی پایبند هستیم و متأسفانه در حال حاضر کشوری که همسایه ماست خیلی به قراردادهای بین المللی که امضا کرده است احترام نمی گذارد.»

President KerstiKaljulaid</a> to attend summit of 12 heads of state and meet Trump <a href="https://t.co/tSRbI4I6G8">https://t.co/tSRbI4I6G8</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/Estonia?src=hash">#Estonia</a></p>&mdash; Estonian News (errnews) 3 July 2017

«پوتین برای ایجاد دودستگی در اروپا تلاش می کند»

یورونیوز: روسیه حدود سیصد هزار نفر را در جبهه غربی مستقر کرده است. فکر می کنید آقای پوتین چه هدفی را دنبال می کند؟

کرستی کالولاید: «آنچه آقای پوتین در واقع قبل از جنگ گرجستان دنبال می کرد، مذاکره و بازنگری در ساختار امنیتی بین المللی مبتنی بر پیمان هلسینکی بود که طبق آن هر کشوری حق انتخاب شرکای تجاری خود و همکاری با هر کشوری را که بخواهد دارد. این به مذاق پوتین خوش نمی آید و می خواهد این وضع را تغییر دهد. من فکر می کنم کشورهای غربی در مورد گرجستان اشتباه کردند و سابقه بدی به جا گذاشتند. قبل از آن، وقتی مدودف رئیس جمهور بود، تلاش شد که در این باره مذاکره مجدد انجام شود اما در گرجستان، روسیه متوجه شد که اگر دست به عمل بزند واکنش ها ملایم خواهد بود و بهمنی به راه افتاد که به کریمه رسید. فکر کنم آن موقع همه متوجه شدند که چه اهدافی پشت این اقدامات هست و چطور این اهداف ساختار امنیت بین المللی را تهدید می کند. باید از حق انتخاب کشورها دفاع کرد.»

یورونیوز: می خواهم به مسئله اتحاد بپردازم چون در اتحادیه اروپا این حرف خیلی تکرار می شود که «ما همه متحد هستیم.» دیدیم که بر سر مشکل اوکراین علیه روسیه تحریم برقرار شد. اما دودستگی هایی هم هست، مثلا خط لوله نوردستریم ۲. چند روز پیش در بروکسل سیزده کشور علیه این خط لوله اعلام موضع کردند اما به نظر می رسد که آلمان و فرانسه کاملاً حامی این خط لوله هستند. برداشت شما از ماجرا چیست؟

13 EU states have protested against #nordstream2, which is anything but a simple commercial projecthttps://t.co/FeRfOioSTf#Germany#Russia

— Tat Atfender (@TatAtfender) 3 July 2017

کرستی کالولاید: «اهمیت گاز کمتر می شود و شما نمی توانید با گاز گروگانگیری کنید. البته معنیش این است که نمی توانید تضمین کنید هر کس می تواند با خط لوله اش درآمد کلانی به چنگ بیاورد. و این ما را به موضوع اوکراین می رساند. شاید خط لوله نوردستریم ۲ به راه بیافتد و شاید هم نیافتد، اما باید متوجه باشید که گزینه های دیگری هست که دسترسی به منابع گاز متنوع تر در سراسر اروپا را امکانپذیر می کند. فناوری به سرعت در حال تغییر است.»

یورونیوز: فکر می کنید آقای پوتین گاز و نفت را وسیله ای برای ایجاد دودستگی در اروپا کرده است؟

کرستی کالولاید: «شک نیست که تلاش می کند هراختلافی را برای ایجاد شکاف بیازماید تا نشان دهد اروپا متحد نیست.»

«بریتانیا شریک و متحد ما خواهد ماند»

یورونیوز: ترزا می، نخست وزیر بریتانیا درباره حقوق شهروندان پیشنهادی ارائه کرده است. فکر می کنم حدود ده هزار استونیایی در بریتانیا زندگی می کنند. شما فکر می کنید پیشنهاد ترزا می کفایت می کند؟

کرستی کالولاید: «امیدواریم و کاملا اطمینان داریم که بریتانیا حقوق آنها را محترم خواهد شمرد.»

یورونیوز: چطور؟

کرستی کالولاید: «بریتانیا کشوری دموکراتیک است و به همان اصولی پایبند است که برای ما ارزش دارد و همچنان شریک و متحد خواهد ماند، حتی پس از اینکه برکسیت رخ دهد. ما اجازه نخواهیم داد که مذاکرات بین ما، این پیوندها را از میان ببرد. به شما اطمینان می دهم که هیچکس در اروپا چنین قصدی ندارد.»

یورونیوز: شما چیز جالبی گفتید. گفتید «وقتی برکسیت رخ دهد.» هنوز در بروکسل کسانی هستند که فکر می کنند برکسیت برگشت پذیر است و ممکن است رخ ندهد.

کرستی کالولاید: «خیلی دلم می خواهد که اینطور باشد اما راهی برای رسیدن به چنین وضعیتی نمی بینم. البته خوشحال نیستم که بریتانیا از اتحادیه اروپا بیرون می رود و بیشتر دلم برای مردم بریتانیا می سوزد چون همانطور که قبلا گفتم فکر نمی کنم که حتی از نظر اقتصادی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به نفع مردم بریتانیا باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار سرویس اطلاعات خارجی استونی: روسیه برای رویارویی نظامی با غرب آماده می‌شود

استونی: اظهارات ترامپ تلنگری است به متحدان دست روی دست گذاشته‌ در ناتو تا بیدار شوند

نخست‌وزیر استونی بابت ارتباط شوهرش با روسیه برای استعفاء تحت فشار قرار گرفت