اسب «آخال تکه» نماد ملی ترکمنستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسب «آخال تکه» نماد ملی ترکمنستان

اسب های زیبا و خوش خرام نژاد «آخال تکه» یکی از قدیمی ترین و کمیاب ترین نژادهای اسب است که در ترکمنستان پرورش داده می شود. هم اکنون در کل دنیا فقط ۸۰۰۰ اسب «آخال تکه» وجود دارد که از این میان، یکهزار اسب در یک مجتمع پرورش اسب در پایتخت ترکمنستان هستند. بهترین اسبهای این نژاد در دوران شوروی سابق به این کشور برده می شدند. به این دلیل ترکمنستان تلاش می کند که تعداد کمتری اسب بفروشد و تعداد اسبها را بیشتر کند.

ترکمنستان موطن نژاد اسب «آخال تکه» محسوب می شود. این نژاد یکی از قدیمی ترین و کمیاب ترین نژادهای اسب است. جمعیت اسبهای «آخال تکه» در این کشور کاهش یافته است. بهترین اسبهای این نژاد در دوران شوروی سابق به این کشور برده می شدند. به این دلیل ترکمنستان تلاش می کند که تعداد کمتری اسب بفروشد و تعداد اسبها را بیشتر کند.

هم اکنون در دنیا فقط ۸۰۰۰ اسب «آخال تکه» وجود دارد که از این میان، یکهزار اسب در یک مجتمع پرورش اسب در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان هستند.

یک پرورش دهنده اسب می گوید: «در این بخش مجتمع حدود ۴۰ اسب نر داریم که اسبهای ماده را بارور می کنند. در طول سال حدود ۲۰۰ اسب در اینجا به دنیا آمده است.»

قیمت اسب «آخال تکه» برای شروع چانه زنی خیلی جالب است: صدهزار دلار. بیشترین قیمتی که برای این نژاد اسب پرداخته شده، دو میلیون دلار است.

چرا اسب «آخال تکه» اینقدر گران است؟ کسانی که با این اسب سر و کار دارند می گویند دلیلش استقامت آنهاست. این اسبها در صحرای قره قوم بزرگ شده اند و باید بتوانند در شرایط حاد آب وهوایی دوام بیاورند و به همین دلیل است که برای مسابقه و رقابت مناسب هستند. اما همیشه خیلی خوش اخلاق نیستند.

یک زن اسب سوار می گوید: «وقتی این اسب سوار دارد خیلی خوب و رام است و کار کردن با او لذت دارد. اما وقتی از اسب پیاده می شوید، اسب چموش و نافرمان می شود.»

هم اکنون زمان خیلی مناسب برای تمرین دادن اسبهاست. در ماه سپتامبر پنج اسب از این مجتمع در مسابقه پرش نمایشی اسب در بازیهای رزمی و درون سالن آسیایی شرکت خواهند کرد. این رقابت در عشق آباد برگزار می شود.