انتقاد ترامپ از خودداری بیشتر ایالتها از ارائه اطلاعات رای دهندگان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتقاد ترامپ از خودداری بیشتر ایالتها از ارائه اطلاعات رای دهندگان

تعداد زیادی از ایالتهای آمریکا درخواست هیئت بررسی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته میلادی برای ارائه اطلاعات رای دهندگان را رد کردند.

این اطلاعات شامل نام، نشانی پستی، شماره ملی، تاریخ تولد و حتی گرایش و حزب سیاسی و تاریخچه رای در انتخاباتهای پیشین می شد. بیش از بیست ایالت از جمله ویرجینیا، کالیفرنیا، نیویورک و ماساچوست این اقدام را غیرضروری و تجاوز به حریم خصوصی خواندند.

رد درخواست هیئت تحقیقات از سوی مقامات ایالت ها باعث خشم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده شده است. وی روز شنبه در حساب تويیتری خود نوشت: «خیلی از ایالت ها دادن اطلاعات در مورد تقلب مشخص به هیئت را رد کره اند. چه چیزی را می خواهند پنهان کنند؟ »


این هیئت بررسی پس از ادعای دونالد ترامپ بعنوان رئیس جمهور آمریکا در مورد تقلب در انتخابات نوامبر سال ۲۰۱۶ تشکیل شد.

آقای ترامپ که از طریق رای اعضای کالج انتخاباتی (کالج الکترال) پیروز انتخاب شد، برتری هیلاری کلینتون با حدود سه میلیون رای بیشتر و موفقیت این نامزد دموکرات در کسب آرای مردمی را تقلب و کلاهبرداری انتخاباتی خوانده بود.

دونالد ترامپ گفته بود: «آنهایی که برای رای دهی در دو ایالت ثبت نام کرده، یا غیرقانونی در انتخابات شرکت کرده اند و یا آرای افرادی که در قید حیات نیستند و بنامشان رای داده شده است، کانون این تحقیق خواهند بود.»