Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیین تحلیف رئیس جمهوری ایران ۱۴ مردادماه برگزار می شود

آیین تحلیف رئیس جمهوری ایران ۱۴ مردادماه برگزار می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روابط عمومی مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد که مراسم تحلیف حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور دوره دوازدهم، روز شنبه ۱۴ مردادماه در صحن مجلس برگزار خواهد شد. پیش از این مراسم حکم ریاست جمهوری آقای روحانی از سوی رهبر جمهوری اسلامی تنفیذ می شود.

معرفی وزیران کابینه و رای اعتماد مجلس به آنها اولین چالش رئیس جمهور پس از انتخابات است. طبق یک سنت نانوشته در جمهوری اسلامی ایران، تعیین چند وزیر کلیدی کابینه از جمله وزیر خارجه، وزیر کشور و وزیر اطلاعات و طی دوره های اخیر وزیر ارشاد باید با تایید ویژه مقام رهبری انجام گیرد و به همین خاطر ناهماهنگی ترکیب کابینه یکی از مشکلات روسای جمهور بوده است.

در جریان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری یکی از خواسته‌هایی که به کرات در کمپین های انتخاباتی و در فضای مجازی مطرح شد، توصیه به جوان‌گرایی در ترکیب کابینه و نیز کنار گذاردن جهره‌هایی بود که به فساد مالی یا نقض حقوق بشر شهره‌اند.

آقای روحانی در دوره اول ریاست جمهوری خود به خاطر معرفی مصطفی پورمحمدی، یکی از اعضای هیات چهارنفره صدور حکم اعدام های جمعی سال ۶۷، به عنوان وزیر دادگستری، همواره تحت فشار و مورد انتقاد بوده است.

یکی از مطالبات دیگر رای دهندگان از حسن روحانی وارد کردن زنان به کابینه و باز کردن راه برای شرکت زنان در سطوح بالای مدیریت و تصمیم گیری های سیاسی بود. آقای روحانی اگرچه در دوره قبل نیز چنین قولی داده بود، اما تلاش او برای عملی کردن این قول به انتصاب چند زن در پست‌های معاونت رئیس جمهور یا معاون وزیر و مدیر کلی برخی ادارات محدود شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجتبی خامنه‌ای و بحران جانشینی؛ جمهوری اسلامی با مرگ ابراهیم رئیسی به چه سمتی خواهد رفت؟

چرا رسانه‌های ایران از ابتدای سانحه برای بالگرد حامل رئیسی این‌ قدر اخبار ضدونقیض منتشر کردند؟

محمد مخبر؛ رئیس‌جمهور ۵۰ روز آینده ایران کیست؟ از فسادمالی در بانک پاسارگاد تا تحریم‌های بین‌المللی