حیدر عبادی: کار دولت جعلی داعش یکسره شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حیدر عبادی: کار دولت جعلی داعش یکسره شد

در پی ورود نیروهای ارتش عراق به محوطه مسجد نوری که از آن به عنوان آخرین پایگاه مهم داعش در موصل نام برده می شد و ابوبکر بغدادی برای نخستین بار در آنجا ظاهر شده بود، بغداد رسما از پایان کار داعش در این شهر خبر داد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق ساعاتی پیش با ارسال پیامی در توییتر اعلام کرد: «کار دولت جعلی داعش یکسره شده و آزادسازی موصل دلیل آن است.»


نیروهای ارتش عراق پس از اعلام ورود به محوطه مسجد نوری و پاکسازی آن منطقه از نیروهای موسوم به خلافت اسلامی، داعش تاکید کردند تا دستگیری و از بین بردن معدود اعضای باقی مانده این گروه در موصل به عملیات خود ادامه می دهند.

مسجد نوری و گلدسته خمیده آن، ملقب به حُدبا که از بناهای تاریخی شهر موصل به شمار می رفت روز بیست و یکم ژوئن توسط نیروهای داعش منفجر و به کلی تخریب شد. این مکان همچنین به عنوان محل اعلام خلافت ابوبکر بغدادی، سرکرده اصلی و رهبر گروه داعش شهرت یافته بود.

شهر موصل تابستان سال ۲۰۱۴ به تصرف نیروهای خلافت اسلامی درآمد. عملیات آزادسازی این شهر از نه ماه پیش توسط ارتش عراق و با حمایت نظامی نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا آغاز شد که همکاری نیروهایی دیگر از جمله پلیس فدرال عراق، نیروهای بسیج مردمی و پیشمرگه های کرد را نیز به همراه داشت.