آب آشامیدنی خارجی در ایران به جرگه کالاهای لوکس پیوست

آب آشامیدنی خارجی در ایران به جرگه کالاهای لوکس پیوست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

واردات آب آشامیدنی از حدود چهار ماه پیش به ایران قانونی شد و در پی آن چند شرکت داخلی به واردات آب آشامیدنی از فرانسه اقدام کردند.

هر بطری آب آشامیدنی خارجی در ایران بین ۱۸ تا ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. حال آنکه قیمت نمونه داخلی آن حدود یک هزار تومان گزارش شده و از نظر کیفیت بین نمونه داخلی و خارجی هیچ تفاوتی دیده نشده است.

ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در گزارشی با اذعان به واردات قانونی آب آشامیدنی در بسته‌بندی‌های خارجی، ورود آن را به نفع تولید انواع داخلی ارزیابی کرده است.

«اویان»،«بودوا» و «پریر» از جمله مارک‌های مطرح در بازار آب‌ آشامیدنی بسته‌بندی شده در ایران هستند. قیمت یک بطری آب با مارک‌های مذکور در بازار داخلی کشورهای اروپایی تولید کننده کمتر از یک یورو گزارش شده است.

به گفته دبیر انجمن تولید کنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی میانگین سرانه مصرفی آب بسته‌بندی در جهان بیش از ۱۰۰ لیتر است حال آنکه این رقم در ایران به ۱۵ تا ۱۶ لیتر می‌رسد.

ایرنا به نقل از پیمان فروهر، دبیر انجمن تولید کنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی تا قبل از قانونی شدن واردات آب آشامیدنی، ورود این کالا اغلب با مارک «ووس» نروژ به صورت قاچاق، مسافری و یا چمدانی صورت می‌گرفت. در برخی فروشگاه‌های پایتخت قیمت یک بطری آب معدنی «ووس» به ۶۰ هزار تومان هم می‌رسد.

از سوی دیگر سال گذشته وزارت بهداشت نسبت به سلامت آب‌معدنی‌های لوکس هشدار داده و عنوان کرده بود که اکثر آنها تقلبی هستند.

واردات قانونی آب‌های آشامیدنی خارجی به ایران درحالی صورت می‌گیرد که ایران خود صادرکننده آن است. به گفته دبیر انجمن تولید کنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی، ارزش صادرات آب آشامیدنی بسته‌بندی شده طی سال گذشته به حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسید.

با توجه به کیفیت یکسان آب‌آشامیدنی داخلی و خارجی، به نظر می‌رسد تقاضا برای نوع خارجی آن بیشتر برخاسته از میل به تشخص و تمایز در میان مصرف کنندگان است. از آنجایی که مصرف کالاهای خارجی در فرهنگ روزمره جامعه ایران به نشانی برای ابراز برتری تبدیل شده، ساده‌ترین کالاهای مصرفی از جمله آب آشامیدنی هم از این قاعده مستثنی نمانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد