Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیوان محاسبات: قالیباف ابتدا مانع حسابرسی شهرداری شده بود

دیوان محاسبات: قالیباف ابتدا مانع حسابرسی شهرداری شده بود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادستان دیوان محاسبات کل کشور گفت پیش از انتخابات ریاست جمهوری حکم اولیه ای برای محمد باقر قالیباف شهردار تهران صادر شده بود که بعد منتفی شد.

فیاض شجاعی دادستان دیوان روز شنبه ۳ تیرماه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا در توضیح مساله اضافه کرد: «پیش از انتخابات ریاست جمهوری شهردار تهران برای حسابرسی دیوان محاسبات موانعی ایجاد کرده بود که در همین راستا پرونده‌ای در دادسرای دیوان تشکیل شد و رای اولیه‌ای هم صادر شد اما ایشان پیش از قطعیت رای برای ورود حسابرسان به شهرداری تهران اعلام آمادگی کرد. لذا از قطعی شدن حکم ایشان جلوگیری شد.»

با این حال دادستان دیوان محاسبات یادآور شد که «دیوان محاسبات تا امروز گزارشی در خصوص تخلف مالی شهرداری تهران دریافت نکرده است.»

پیش از انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گزارش‌هایی از درون شورای شهر تهران به بیرون درز کرد مبنی بر اینکه املاک زیادی در شهر تهران با قیمت های نازل و یا اعطای وام های کلان در اختیار برخی اعضا و کارمندان و یا وابستگان شورای شهر و شهرداری قرار گرفته است. برای این رسوایی که به «واگذاری املاک نجومی» شهرت یافت، در بهمن ماه ۹۵ پرونده ای نیز در کمیسیون عمران مجلس تشکیل شد.

به گزارش سایت انتخاب، سید هادی بهادری نایب رئیس کمیسیون عمران ۲۵ بهمن ماه به رسانه ها گفت: «آقای قالیباف در چند جلسه گذشته با کمیسیون عمران به واگذاری املاک نجومی اذعان داشت و البته گفت ۲۵۰ مورد نبوده و تنها ۱۲۰ ملک از سوی شهرداری واگذار شده که مدعی شده مجوز قانونی برای این واگذاری‌ها داشته اند.»

با بالا گرفتن این رسوایی و فشار افکار عمومی قرار شد مجلس شورای اسلامی به تحقیق و تفحص از شهرداری بپردازد و گزارش آن را منتر کند. اما سرانجام هم شورای شهر و هم مجلس طرح تحقیق و تفحص از شهرداری را پیچیده و مشکل ساز دانستند و آنرا کنار نهادند.

اکنون دادستان دیوان محاسبات می گوید: «در حال حاضر حسابرسان دیوان محاسبات باید پس از استقرار در شهرداری تهران بررسی کنند که اگر تخلفی وجود داشت آن را اعلام کنند.»

به گفته محمد مهدی تندگویان نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، یکی از موارد تخلف در شهرداری تهران تخفیف ۱۷۰ میلیون تومانی شهرداری تهران به یک عضو هیات رئیسه شورای شهر توسط شهردار تهران بابت خرید خانه بوده است. نایب رئیس این کمیسیون اضافه کرده که پرونده واگذاری املاک در قوه قضائیه مفتوح است و باید منتظر باشیم که جمع‌بندی این پرونده اعلام بشود و امیدواریم به سرانجام برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«سیسمونی گیت» خانواده قالیباف؛ از اتهام قاچاق ارز تا اقدام علیه اقتصاد مقاومتی

محتوای نامه جنجالی قالیباف به سران سه قوه چیست؟

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت