سازمان ملل کنگو را به پشتیبانی از شبه‌نظامیان متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سازمان ملل کنگو را به پشتیبانی از شبه‌نظامیان متهم کرد

سازمان ملل متحد می‌گوید شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری دموکراتیک کنگو طی ماه‌های اخیر به یک رشته حملات قومی دست زده است؛ قطع دست و پای کودکان و چاقو زدن به زنان باردار از جمله مواردی است که در جریان این حملات روی داده است.

علاوه بر این، به گفته زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، شبه نظامیان «بانا مورا» به پشتیبانی حکومت کنگو در نواحی مرکزی کاسای به شورشیان حمله کرده است. این مقام افزود که شبه‌نظامیان بانا مورا حملات خونینی را علیه غیرنظامیان اقوام «لوبا» و «لولوا» نیز انجام داده‌اند.

حکومت کنگو از اوت گذشته در کاسایی مبارزه با شورشیان را آغاز کرده است. در پی آن هراس از تشدید منازعات قومی در میان گروه‌هایی که بر سر منابع معدنی با یکدیگر درگیرند افزایش یافت.

به گفته ماری‌آنژ موشابکوا، وزیر حقوق بشر کنگو حکومت این کشور چیزی را پنهان نکرده و انگیزه اتهامات مطرح را سیاسی خوانده است.

به گفته معاون کمیته اسقف‌های کاتولیک کنگو، خشونت‌های صورت گرفته در کاسای موجب بروز بحران جدی در این منطقه شده و فقر و سوء‌استفاده از قدرت را به همراه داشته است.

در پی این حملات خونین که از ۱۳ اکتبر سال گذشته آغاز شد و منطقه کاسای را در بحران فرو برد ۳۳۸۳ نفر کشته شده‌ و ۲۰ روستا بطور کامل نابود شده‌اند. به خسارت‌های ناشی از این حملات تخریب یا تعطیلی ۱۴۱ مدرسه کاتولیک، ۶۰ کلیسا و ۳۱ مرکز درمانی را هم باید افزود.