درخواست ایران از عربستان برای پرداخت غرامت و آزادی ماهیگیران

درخواست ایران از عربستان برای پرداخت غرامت و آزادی ماهیگیران
نگارش از Euronews

تهران خواهان آزادی سه صیاد ایرانی شد که روز شنبه از سوی گارد ساحلی عربستان سعودی دستگیر شدند.

وزارت کشور ایران روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد قایق صیادان ایرانی با داشتن هویت قانونی و مجوز صید روز پنجشنبه بیست و پنجم خرداد ماه از بندر بوشهر به سمت عمق آبهای خلیج فارس حرکت کرد اما بر اثر تلاطم دریا، از کنترل خارج و به سمت نوار مشترک مرز دریایی با عرستان رانده شد.

در این بیانیه همچنین با تاکید بر اینکه حرکت به سمت آبهای عربستان با علم و آگاهی صورت نگرفته و قایقها نیز از کنترل خارج شده بودند به اقدام گارد ساحلی عربستان در تیراندازی به سوی صیادان ایرانی و کشته شدن یکی از ملوانان به نام محمود سیامر اشاره شده است.

وزارت کشور ایران در بیانیه خود ضمن تصریح بر این نکته که هر سال دهها شناور صیادی کشورهای همسایه ناخواسته وارد آبهای سرزمینی یکدیگر می شوند از دولت عربستان خواست علاوه بر جبران خسارات وارده و تنبیه عوامل خاطی، صیادان ایرانی را فورا آزاد کند.

عربستان سعودی روز دوشنبه اعلام کرده بود سه تن از اعضای سپاه پاسداران ایران را در حالیکه با قایقهایی مملو از مواد منفجره به سوی یک میدان نفتی در حرکت بودند دستگیر کرده است. ایران این ادعا را تکذیب و اعلام کرد افراد دستگیر شده ماهیگیر بوده اند.

سپاه پاسداران ایران نیز با تکذیب دستگیری اعضایش توسط نیروهای گارد مرزی عربستان، ریاض را به دست داشتن در حملات تروریستی هفتم ژوئن تهران متهم کرده است. این نخستین حمله تروریستی در پایتخت ایران بود که نیروهای موسوم به خلافت اسلامی، داعش مسئولیت آنرا بر عهده گرفت.

مطالب مرتبط