Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران بازداشت سه شهروند خود توسط گارد ساحلی عربستان را تایید کرد

ایران بازداشت سه شهروند خود توسط گارد ساحلی عربستان را تایید کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت ایران در نشست خبری امروز سه شنبه ۳۰ خردادماه، بازداشت تعدادی از شهروندان ایرانی توسط نیروها دریایی عربستان که با قایق وارد آبهای مرزی این کشور شده بودند را تایید کرد.

آقای نوبخت در مورد هویت این شهروندان و احتمال ورود آنها به آبهای مرزی گفت: «واقعیت این است که تعدادی از صیادان بازداشت شدند و عربستان مدعی است این افراد وارد آبهای مرزی آن کشور شده‌اند. بعضا صیادها دارای دستگاه های ناوبری دقیقی نیستند.»

وزارت اطلاع رسانی عربستان روز دوشنبه از توقیف یک قایق در آبهای این کشور در شامگاه جمعه خبر داد که حامل سه عضو سپاه پاسداران ایران و نیز حاوی سلاح و مواد منفجره بوده است. ایران این ادعا را رد کرد و مجید آقابابائی مدیرکل امور مرزی وزارت کشور گفت: «ادعای عربستان مبنی بر دستگیری ۳ نیروی نظامی ایران در نزدیکی میدان نفتی مرجان مربوط به همان دو قایق ماهی‌گیری است. عربستان با تیراندازی به دو قایق صیادی ایرانی باعث مرگ یکی از ماهیگیران شد.»

سخنگوی دولت نیز روز سه شنبه در نشست خبری خود گفت: «هیچ وقت در این مسایل، به سوی صیادان تیراندازی نمی‌کنند و اقدامات معمولی درباره بازگرداندن این صیادان انجام می شود.» با این حال دولت عربستان گفته است که قایق توقیف شده یکی از سه قایقی است که وارد آبهای مرزی شده و نیروی دریای عربستان آنها را ردگیری کرده، اما دو قایق دیگر گریخته اند.

برخی رسانه های ایران نیز روز شنبه احتمال اینکه تعداد قایق های ماهیگیری مورد نظر بیش از یک فروند بوده را تایید کردند اما یادآور شدند که از سرنوشت دیگر قایق ها خبری در دست نیست.

در عین حال به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری تسنیم، سردار رسول سنایی راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران در گفتگو با این خبرگزاری اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های سعودی در خصوص اسارت تعدادی از نیروهای سپاه در مرز آبی ایران با عربستان را کذب محض دانسته و افزوده است: «این کار، به نظر می‌رسد یک نوع ابداع ناشیانه در عرصه جنگ روانی است که آل سعود برای پاسخ به نیازهای روانی تبلیغی دنبال می‌کند و هیچ گذاره‌ای نمی‌تواند موید این ادعا باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجرای الماس‌های گران و خارج ازعرفی که عربستان به رئیس‌جمهور برزیل داده بود؛ بولسونارو رسما متهم شد

یورشی دیگر از کنشگران محیط زیست؛ پاشیدن رنگ بر بنای تاریخی «استون‌هنج»

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت