شمخانی: مجلس برای مقابله با مصوبه کنگره آمریکا اقدام خواهد کرد

شمخانی: مجلس برای مقابله با مصوبه کنگره آمریکا اقدام خواهد کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: « در جلسه اخیر هیئت نظارت بر اجرای برجام در مجلس، مصوبه مجلس سنای آمریکا به دقت مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم در خصوص انجام اقدامات و فعالیت‌های متقابل اتخاذ شد.»

وی با اشاره به اقداماتی که از سوی مجلس ایران برای مقابله با مصوبه اخیر کنگره آمریکا دنبال خواهد شد، اظهار داشت: «یکی از تأثیرگذارترین اقدامات اتخاذ سازوکارهای قانونی تکلیف‌آور است که در این راستا مجلس شورای اسلامی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.»

مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ ژوئن با اکثریت قاطع آرا، به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران داد. موافقان این مصوبه، این تصمیم را به دلیل توسعه برنامه موشکی ایران آزمایشات اخیر و نیز در پی آنچه واشنگتن آن را «مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران» می‌خواند، اتخاذ کردند. سنا سپاه قدس و در کل سپاه پاسداران ایران را مسئول بی ثباتی در منطقه دانسته و خواستار تحریم آنها شده است. این مصوبه برای تبدیل شدن به یک قانون لازم‌الاجرا به تصویب مجلی نمایندگان و امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم آقای شمخانی مصوبه مجلس سنا درباره اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را «فارغ از نسبت حقوقی آن با برجام، رفتاری خصمانه و غیر قانونی» خواند.

حامیان مصوبه اخیر مجلس سنا می‌گویند این طرح ناقض برجام نیست. اتحادیه اروپا، روسیه و چین به عنوان دیگر طرف‌های برجام هنوز نظر خود را در باره مغایرت این مصوبه با توافق هسته‌ای ایران اعلام نکرده اند. اما گروهی از مقام‌های ایرانی، تصمیم سنا را در تقابل آشکار با بندهای ۲۶ و ۲۹ برجام توصیف می‌کنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با انتقاد از سیاست‌های جمهوریخواهان ایالات متحده در قبال ایران گفت: «افراط گرایان آمریکا و داعش دو روی یک سکه‌اند که با هدف مشترک و ابزارهای متفاوت به دنبال تاثیر گذاری منفی بر محیط داخلی کشور و امنیتی کردن شرایط جمهوری اسلامی ایران هستند.» وی با اشاره به پایان رقابت‌های انتخاباتی در ایران خواستار همبستگی «سلیقه‌‌ها و رسانه‌های سیاسی» در این کشور شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن؛ قطر با دلارهای آزادشده، پول غذا و داروی ایرانی‌ها را می‌پردازد

روایت هفتادسال پیش آسوشیتدپرس از روز کودتا علیه مصدق؛ متن کامل خبری که از تهران به جهان مخابره شد